4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Tegnap a Bloomberg monitor egy villámcsapás okozta áramszünet hatására megkergült, és hirtelen a jövőből kezdett híreket lehozni. Ezekből szemezgettem.

- Európában komoly viták vannak a jegybank ciprusi elnöke és a Bundesbank között. Az elnök szerint a többszörösen javított európai mentőmechanizmusnak, az EFSFMSFSM-nek, amelynek tűzereje eléri a 10 milliárd eurót, banki jogosítványt kellene adni, hogy stabilizálhassa a francia, osztrák és holland állampapírpiacot, ahol a kötvényhozamok 10% fölé szöktek. A német pénzügyminiszter szerint azonban minden országnak végre kell hajtania a költségvetési konszolidációt, nem várhatják a jegybanktól a megoldást. Sarkozy francia elnök szerint azonban a 40%-os munkanélküliség mellett lehetetlenek a további megszorítások. A forradalom során hatalomra került görög munkás-paraszt kormány 2 rakomány friss kecskesajttal támogatja az ECB-t és kéri, hogy a negyedik adósságátstrukturálás után járuljanak hozzá az ötödikhez is, amelynek során a meglévő adósságok 99%-át leírnák, a maradék 1% helyett pedig olyan speciális kuponokat kapnának a kötvénytulajdonosok, amely minden krétai hóvihar után kifizeti a névérték 1 ezrelékét.

- Japánban eközben az államadósság elérte az 550%-ot, miközben a kötvényhozamok továbbra is mínuszban maradtak. Kihuzzukmi miniszterelnök szerint a japán nép önfeláldozásának hála az adósság tökéletesen finanszírozható ilyen feltételek mellett.

- Az Egyesült Államokban a Fed megkezdte a QE 12.2-t. Ennek keretében a korábbiaktól eltérően már nem csak magánlakásokat, hanem állami, szövetségi épületeket is megvásárolnak frissen teremtett pénzből. Az új program keretében várhatóan a Fehér Házat is megvásárolja a Fed, az árról egyelőre egyeztetnek. A várakozásokkal ellentétben semmiféle inflációs nyomás nincs az USA-ban, viszont továbbra is komoly problémát okoz az adósságküszöb emelése, amelyre ismét nem került sor - félő, hogy a kormányszervek megbénulnak. A Szenátus komoly viták után tizenharmadjára is hozzájárult a Bush-féle adókedvezmények fenntartásához. Kennedy elnök hangsúlyozta, hogy hosszútávon mindenképpen le fogják csökkenteni a GDP 12%-át elérő költségvetési hiányt, de a jelenlegi gazdasági helyzetben erre nincs mód. Paul Krugman dörgedelmes cikkben ítélte el az elnök megszorító politikáját, és további költségvetési stimulust kért.

- Kínában a lakásárak emelkedése okoz problémákat a kormányzatnak. "Nem értjük miért vesznek az emberek 35000 dolláros négyzetméterárak mellett lakásokat"-mondta a kínai központi bizottság alelnöke. A lakásárak az elmúlt évben 22%-kal emelkedtek, amely megfelel az elmúlt évtized átlagának. A jegybanki alapkamat 3%, a banki betétek átlaghozama pedig 0,5%, miközben az infláció 6% körül mozog. A kínai jegybank határozottan visszautasította az amerikai vádakat, miszerint manipulálná a devizát, és a 17500 milliárd dolláros devizatartalék egy részét kongói bányacégek és szomáliai mezőgazdasági területek vásárlására különítette el.

- Magyarországon Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter és jegybankelnök újabb 5 milliárd román lejt különített el a devizatartalékokból a kiválóan működő magyar bankszektor 3 éven belüli negyedik feltőkésítésére. "Elmondhatjuk, hogy a hazai vállalatok hazai bankokból történő finanszírozása igazi sikertörténet. A gazdaság további növekedését új, csak az idehaza még maradt 2 multicéget terhelő célzott adókkal és az 59 és 61 év közötti Békés megyében élő barna hajú nők 10%-ot is elérő járulékcsökkentésével fogjuk tovább lendíteni - jelentette ki a miniszter, hozzátéve, hogy az elmúlt 10 év gazdasági statisztikái irrelevánsak, mert egyrészt ellenforradalmi statisztikusok gyűjtötték, másrészt pedig átmeneti időszakban vagyunk a nyugati modellről a magyar, munkaközpontú növekedésösztönző gazdaságpolitika irányába. A jelenleg külföldön dolgozó 4,5 millió magyar állampolgártól pedig önkéntes adományokat vár a Nemzeti Együttműködés Rendszerének megfelelő infrastruktúrafejlesztési beruházásokhoz.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!