3p

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Pontosabbak és részletesebbek az előző kiírásnál a kockázati tőke program szerdán megjelentetett pályázati kiírásaiban a tender feltételei - állapítja meg Start Tőkegarancia Zrt.

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) szerdán tette közzé a közép-magyarországi, illetve a konvergencia régiókat célzó kockázati tőke programok új pályázati felhívásait, amelyre a jelentkezéseket 2009. augusztus 28-án lehet beadni. Az új kiírás azért vált szükségessé, mert az ügynökség június 8-án eredménytelenné nyilvánította az első pályáztatási folyamatot, mivel a jelentkezők 70 százaléka nem jutott el az érdemi értékelési szakaszba. Az NFÜ akkori indoklása szerint így a program a nagy érdeklődés ellenére sem tudta volna betölteni eredeti gazdaságfejlesztési céljait, azaz a Magyarországon székhellyel rendelkező mikro-, kis- és középvállalkozások tőkehelyzetének javítását kockázati tőkebefektetések útján.

Zoltán Csaba, a Start Tőkegarancia Zrt. vezérigazgatója az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében úgy értékelte, hogy jobban összehasonlíthatók lesznek az üzleti tervek, mivel a pályázók azonos formátumú üzleti tervet készítenek. A változások közül a vezérigazgató kiemelte, hogy a befektetők és a mögöttük álló tulajdonosok részletesebb bemutatása transzparensebbé teszi a magánbefektetések forrását.

A Start Zrt. véleménye szerint az a korlátozás, hogy a befektetések legalább 30 százalékának innovatív vállalkozásokban kell megvalósulniuk, nem életszerű, és kedvezőtlen a létrejövő alapok specializációja szempontjából. Azzal, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) előírja az innovatív befektetések minimális arányát, kedvezőtlen helyzetbe hozza a nem kifejezetten erre a területre fókuszáló alapkezelőket.

A közleményben a Start Zrt. arra hívja fel a figyelmet, hogy a nyertes pályázók számára előírt 5 százalék bánatpénz letétele miatt a független alapkezelők hátrányba kerülhetnek, mivel a letét összege az 50-100 millió forintot is elérheti. Ennek elbukása az alapkezelőtől független okok miatt is bekövetkezhet. Ahol viszont a befektető és az alapkezelő ugyanahhoz az üzleti csoporthoz tartozik, ott nem áll fenn ez a kockázat.

A Start Tőkegarancia Zrt.-t a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány (MVA) és az MFB Invest Zrt. 2006-ban azzal a céllal hozta létre, hogy pénzügyi termékeivel segítse a kis- és középvállalatok fejlesztési célú tőkéhez juttatását.

Az új kiírásról korábban már elismerően szólt a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület (HVCA) elnöke, Oláh László is, aki az MTI érdeklődésére úgy értékelte, hogy az NFÜ a korábbinál egyértelműbb és átláthatóbb pályázati kiírást jelentetett meg.

(MTI) 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!