3p

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában ezúttal a Margit-sziget modernizálásának történetét elevenítjük fel. Ez egykoron a főváros egyik legnagyobb beruházása volt.

(Illusztráció)

Gyöngyszemként fekszik Budapest szívében a Szent Margit-sziget. A szárazulat rendezését a Fővárosi Közmunkák Tanácsa (FKT) Horthy Miklós kormányzó tíz éves országlásának emlékére az Árpád-ház korabeli premontrei templomocska újjáépítésével indította meg. Az egyházat 1932 szeptember 29-én szentelte föl Serédi Jusztinián hercegprímás. Az eseményen számos ünnepi beszéd hangsúlyozta az előremutató terveket, ám közben az illetékesek tudták, a projekt kevés híján megbukott.

Történt, hogy a földdarabon működő Szent Margit Gyógyfürdő Rt. rendkívül kedvezőtlen anyagi viszonyok közé jutott, így az épületekben a harmincas évek elejéig csupán az elkerülhetetlen javítási és fenntartási munkálatokat lehetett elvégezni. A firma gazdasági aktivitását biztosítandó, az FKT – tekintettel arra, hogy a sziget teljes vagyonára nézve a bérbeadó és bérlő, a hitelező és az adós egy személyben a Fővárosi Pénzalap (FP) volt – az Rt.-vel szemben fennállt, az FP javára nyilvántartott követelések egy részét 1931. januári hatállyal, tartozáselengedés címmel törölte.

A passzívum legnagyobb tételei közé a 256 288 pengő bérvisszatartás és a 330 ezer pengőnyi dollárhitel számított - a teljes leírt összeg együttesen 669 811 pengőt tett ki, amelyhez még 45 ezernyi kamatkövetelés jött hozzá. Ugyanebben az évben az FKT megkötötte a Nemzeti Sportuszodára vonatkozó használati szerződést, amely szerint a bővítéshez szükséges területet ingyen bocsátotta rendelkezésre, továbbá a medencéknek és a strandfürdőnek hetente télen 3870, nyáron pedig 1470 köbméter vizet ad ingyen.

A szanálás részeként a szigeti ásványvízüzemet a Budapesti Szénsavgyár Rt.-nek adták bérbe tizenöt évre olyképpen, hogy a vállalat a fogyasztás mértékétől függően a bruttó jövedelem tíz-tizenöt százalékát fizette. Mivel ezek az intézkedések jól sültek el, az illetékesek hozzáfogtak a folytatáshoz.

A modernizálás része volt a Spolarich-féle vendéglő kipaterolása a sportpályák igazgatósági épületéből: a cég több éve nem fizette be a főváros kasszájába az évi tízezer pengős bérleti díjat. A megürült házat a Magyar Athletikai Club kapta meg ugyanekkora összegért azzal a kiegészítéssel, hogy ha nem hivatásos egyesület veszi igénybe a pályákat, akkor a kölcsönzés bruttó összegének hat százaléka az FP-t illeti.

(Folytatjuk)

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!