Szakértők gyakran hangoztatott véleménye szerint a régió árampiacán a kereskedelem korlátja a határkeresztező hálózat szűk kapacitása, illetve elosztásának átláthatatlansága.
Az európai villamosenergia piacot hét régióra osztották fel, így erősítve regionális szinten az Európai Unió belső árampiacának fejlődését. Az egyik ilyen régió Közép-Kelet-Európa (CEE), mely térségbe Ausztria, Csehország, Németország, Magyarország, Lengyelország, Szlovákia és Szlovénia tartozik.
A kapacitás-allokációs iroda osztja ki az éves, havi és napi határkeresztező villamosenergia-átviteli jogokat, azaz a lehetőséget az áram exportjára-importjára. Az iroda a nyolc rendszerirányító megbízásából tevékenykedik, és gondoskodik az elszámolásról is. A jogok kiosztásának "áramlás alapú módszeren" kell alapulnia, hogy a valós fizikai áramlásokat pontosabban reprezentálja.
"Ezzel pontosabbá válhat a nem kívánt áramlások elszámolása is, ami a Mavirnak eddig veszteséget okozott" - válaszolta Laskóy Ágnes, a Mavir sajtófőnöke az MTI kérdésére.
Az első ilyen allokáció 2009-ben valósulhat meg, amennyiben az érintett országok szabályozó hatóságai erre időben megadják az engedélyt. Az új megállapodás a határkeresztező kapacitások szétosztását szabályozó kétoldalú és többoldalú egyezményeket váltja fel.
A CAO Central Allocation Office GmbH Németországban, a München közelében lévő Freisingben még az idén megkezdi működését. A CAO informatikai háttérét a Siemens biztosítja.