4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A 3 legnagyobb hazai pénzpiaci befektetési alapban lévő vagyon: 608 milliárd forint. A három legnagyobb ingatlanalapban lévő vagyon: 253 milliárd forint. A három legnagyobb kötvényalapban lévő vagyon: 146 milliárd forint. Vajon mennyi ezekhez képest a három legnagyobb magyar részvényalapban lévő vagyon? 27 milliárd forint, az előzőek töredéke.

Természetesen az információ egyáltalán nem új, de a trendek mégiscsak elgondolkodtatóak. Magyarországon (éppúgy ahogy a világ más részein is egyre inkább) kezd kialakulni a részvényekkel szembeni apátia. És ez természetes is, hiszen mi másra számíthatnánk: a kis/közepes magyar részvények 2004 óta nominálisan nulla százalék hozamot generáltak, és a BUX is alulteljesítette a banki hozamokat. Miért venne bárki részvényt, amikor 8%-ot kap a bankban, biztosan? Miért kockáztatna? A fejlett országokban még rosszabb a helyzet: aki ebben az évezredben részvényt vett, aligha van pluszban: 2000-ben az S&P, a DAX és a Nikkei is jóval feljebb volt mint most (habár pár feltörekvő ország tőzsdéje jól hozott, de abba meg jellemzően senki nem fektetett az időszak második felét/végét kivéve). 3,5,10 éves távokon is a nominális hozamok csapnivalóak, bőven alatta vannak a kötvényekkel elérhetőnek. A lakosság pedig mindig a múltbéli hozamokból indul ki, mondjanak neki bármit, és ennek megfelelően adja a részvényeket. Rájöttek, hogy ez rossz üzlet, nem lehet rajta keresni, felejtős.

A helyzet nagyon emlékeztet a 2001-2002 közötti magyar állapotokra, amikor brókercégek vonultak ki, részvényalapokat zártak be, a megmaradtakban alig volt pénz, a részvényeket pedig igen olcsón osztogatták - mégsem kellettek senkinek. Érdektelenség volt, mivel az előtte lévő évek volatilitása, számos sokkja és gyenge hozamai elfordították a befektetőket a hazai tőzsdétől.

10 éve az általam akkoriban kezelt részvényalapban kevesebb, mint 300 millió forint volt, és senki nem akart a magyar részvényekre szót fecsérelni sem, miközben igen olcsón lehetett jó cégeket vásárolni. A következő 5 évben az alap megháromszorozta a befektetők pénzét, mert a részvények olyan komoly árfolyamemelkedést kezdtek, hogy nehéz volt olyan papírt venni, amelyik nem emelkedett - aki az alapból vett 2002-ben, közel éves 25% hozamot ért el 5 éven át! Ám a befektetők még ekkor sem áramlottak tömegesen: 2007 elejére még mindig csak alig több, mint 2 milliárd forint vagyon volt az alapban (mivel az eredeti 300 millióból lett 900 millió, ezért csak 1,1, milliárd forintnyi új pénz jött be). A befektetői szkepticizmus folytatódott - a nagyon jó teljesítmények ellenére.

És mint az jellemző, a befektetők a trend legvégén kezdtek áramlani: 2007 elejétől 2008 tavaszáig majd 9 milliárdosra hízott az alap az új befektetők beáramlása miatt: mire a megtakarítók elhitték, hogy valóban jók a részvények, már vége is lett a trendnek, és jött 2008 hatalmas sokkja.

Miért írtam ezt le? Azért mert azt gondolom, hogy ami a hazai értéktőzsdén zajlik, az rossz a brókercégeknek, rossz a kibocsátóknak, rossz az alapkezelőknek, de kiváló lehetőséget teremt a megtakarítóknak. A részvénypiaccal szembeni averzió megágyaz a későbbi fellendülésnek. Hosszabb, 3, de inkább 5-10 éves távon éppen az ilyen (adott) piactól való elfordulás teremti meg a lehetőségét annak, hogy olcsón vegyünk eszközöket. Van amikor ez az eszköz kötvény, van amikor ingatlan, van amikor külföldi értékpapír, vagy akár termőföld. Most a hazai (elsősorban kisebb-közepes) részvényekben kezd megteremtődni az a hangulat és az az értékeltség, ami megalapozhatja a következő évek kiemelkedő hozamait. A medvepiacok nem hirtelen érnek véget, hanem lassú agóniával, szkepszissel, kifenekléssel. Egy ilyen zajlik éppen Magyarországon is, a tőzsdén. Sajnos nem tudom meddig tart (2001 közepén is azt gondoltam, hogy a vége felé járunk, de az áremelkedés még 2 évig nem indult el), de az érték kezd megteremtődni a magyar részvényekben, és ez megteremti a jó hozamok alapját...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!