2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nagyjából a világ leggyengébb instrumentumai jelenleg a régiós devizák: az EURRON kedden éves csúcsra emelkedett, az EURTRY - a jelentős jegybanki intervenciók ellenére - mindenkori maximumától egy köpésre. A zloty most rövid távon kicsit erősebb, de szeptember végén szintén kétéves mélyponra gyengült az euróval szemben, miközben még a cseh korona is az idén január óta látott legalacsonyabb szintjére süllyedt.

A magyar forint gyengülése teljesen megfelel a régiós trendeknek, hiszen a 300 körüli EURHUF szinteket 2009 tavasza óta nem láttuk. Pusztán ebből a viselkedésből egyértelműnek tűnik, hogyha valaki pesszimista a világra, akkor innen, a gyengeség eme gócpontjából kell célpontot választani.

De miért is ilyen gyengék ezek a devizák? Habár országonként vannak külön-külön sztorik, a fő vonulat talán az, hogy az eddig Európa növekedésre legesélyesebb régiójából hirtelen a legsebezhetőbb lett. A befektetők rájöttek, hogy ezek az országok lényegében az európai növekedéstől függenek: lehet, hogy kétszer olyan gyorsan nőnek fellendülés idején, mint a központ, ahonnan az ehhez szükséges tőkét kapják, de ha egész Európa visszaesik, akkor itt a gyengélkedés ugyanúgy simán lehet kétszer akkora. Még ha sikerül is megoldani a görög problémákat, akkor is várhatóan gyenge növekedés lesz Európában, és ez a régió összes országát igen-igen megviselné (egyébként mint írtam, Magyarország egyelőre egyáltalán nem lóg ki a sorból, nincs önálló élete, a végtörlesztés és egyéb bohóságok hatása nem látszódik még). A régió "leveraged play" Európára, és ha Európa nem tűnik jónak, akkor a régió duplán nem az. Egyébként ritka az ilyen feltűnően kiugró régiós relatív erő/gyengeség, mint amit most látunk, fontos figyelemmel kísérni. Ha további gyengélkedés lesz a világgazdaságban és/vagy Európában, akkor ezek a devizák még sokat gyengülhetnek.

Idehaza azt gondolom, hogy először inkább intervencióval kísérletezne az MNB további forintgyengülés esetén, de a jegybank-kormány ellentétek miatt a mozgásterük nem tűnik túl nagynak. Kamatemelés valószínűleg csak 315-320 környékén lenne - egyelőre még szóban sem nagyon interveniáltak, így határozott lépésekre csak valószínűleg jóval feljebb kerülne sor. A jelenlegi összkép alapján van rá esély, hogy megnézzük ez bekövetkezik-e.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!