3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hazai gazdaságot évek óta gúzsba kötő devizaadósság problematikájára keresi a kormány a választ, és várhatóan az MNB-vel együtt fog közbelépni - derült ki Varga Mihály szavaiból.

//www.portfolio.hu/gazdasag/varga_nyilatkozatcunamiba_kezdett.180562.html

"Abban biztos vagyok, hogy a Matolcsy György vezette jegybank az (növekedésösztönző - a szerk.) intézkedéseknek, az eszközöknek egy szélesebb tárházát fogja majd alkalmazni, mint a korábbi jegybanki vezetés...A nemzetgazdasági miniszterjelölt hétfő reggel a TV2 vendége is volt. A Reuters hírügynökség összefoglalója szerint Varga úgy fogalmazott, hogy a kormány további intézkedést tervez a devizában eladósodott háztartások megsegítése érdekében."

Mivel a devizatartalék egy részét már a végtörlesztéshez is felhasználták, így meglehetősen valószínűnek tűnik, hogy ismét bevetik a tartalékot, és a kormány jegybank kormány hamarosan kijön valamiféle "végtörlesztés 2"-vel, ami lehet például a devizahitelek, vagy azok egy részének forintosítása, vagy olcsó államilag támogatott forinthitelek nyújtása a devizahiteleseknek CHF-hiteleiket kiváltandó, vagy bármi más ami eszükbe jut. Mivel a választások rohamléptekkel közelednek, és a bejelentendő intézkedéseknek még hatniuk is kellene, így valószínűleg a következő hetekben konkretizálódni fog, hogy mit tervez a jegybank a kormánnyal karöltve.

Természetesen azt a történelemkönyvekből lehet tudni, hogy a kormánnyal nagyon együttműködő vagy annak alávetett jegybank/monetáris politika jellemzően magasabb inflációval, alacsonyabb kamatszinttel és gyengébb devizával jellemezhető.

***

Nemzetközi helyzet:

Nagyjából az van, amiről már korábban is szó volt: 2013 még a megszorítás éve Európában, így növekedés nuku, USA-ban is szorítgatnak, így ott sem lesz sok, és a feltörekvő országok is szenvednek ennek köszönhetően. Marad a mocsár: nagyon alacsony növekedés, nulla inflációs nyomás (sőt inkább defláció), negatív reálkamatok, és a válság második hullámának (2011-12) utórezgései, amire mindig meg lehet ijedni. A legnagyobb valós veszély az az, hogy miközben már valóban elkezdtek kilábalni a gazdaságok a válság bugyraiból (Európában az utolsó komoly megszorításos év zajlik), és sok helyen sokkal stabilabb alapok épültek ki, a lakosság fellázad, és pont mielőtt beérne a gyümölcs, káoszba dönti az országot. Sok helyen rezeg a léc, még Itáliában is, amint láthattuk, ahol a lakosság 25%-a a Bohócra, 31%-a meg a Szatírra szavazott. Mit várjunk, akkor mondjuk kevésbé fejlett országoktól? Mihelyst a gazdasági helyzet javul, ezek az erők elgyengülnek majd, de amíg hat a megszorítás, magas a munkanélküliség, addig tarolhat a populizmus. A politikai kockázat a legnagyobb idén, a valós, gazdasági kockázatok ennél sokkal kisebbek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!