2012-ben nagy elánnal állt neki ennek az államadósság elleni harcnak, és a számos Matolcsy-csomag végül elérte célját:
//www.mfor.hu/cikkek/Hiany_december_2012.html
Habár végső adatok még nincsenek, ám az államháztartás stabilizálódott, hiánya elfogadható mértékűre csökkent, a GDP 3% alatt maradt, és várhatóan ez jövőre is így lesz. Ez még nem elég az üdvösséghez, de jó kiindulási alap lehet(ne).
Ne feledjük, hogy 2006 óta mindig volt valami, ami megakadályozta a hazai növekedést: először a hatalmas, 2002-2006 között kiépülő költségvetési hiányt kellett lefaragni, utána jött a pénzügyi válság, majd elkezdődött a lakossági/vállalati hitelundor, banki hitelvisszaszívás, amely párosult a további költségvetési konszolidációs igénnyel. Magyarul: folyamatos volt a szembeszél a gazdaságban. Eredménye ismert: 2006 óta inkább csak töpörödés van Magyarországon növekedés helyett. Most ennek az ellenszélnek egy része el fog tűnni, mert nagymértékű államháztartási beavatkozásra - úgy tűnik - mostmár nem lesz szükség. Továbbra is nagy kérdés még a bankrendszer hozzájárulása, de úgy vélem, hogy lassan elindulhat a hazai növekedés, hiszen az állami megszorítások nagyjából befejeződtek, és a hitelundor sem tarthat örökké.
A legnagyobb kockázati tényező jelenleg az, hogy a hazai gazdaságpolitikusok csúnyán belepiszkálnak a monetáris politikába és a bankrendszerbe...erre vannak jelek, a legutóbbi érdekesség a pénzügyi biztos kinevezése. Erre a pozícióra egyrészt nincs szükség, hiszen a PSZÁF pont most erősíti fogyasztóvédelmi jelenlétét, de még ha meg is lehetne indokolni, hogy miért van ilyen poszt, akkor is célszerű lenne szakembert odahelyezni, mert az eddigi megnyilvánulások nem túl diplomatikusak, és az immáron országszerte hírhedt (és jellemzően nem túl növekedésbarát) unortodoxia vonalába tartoznak.