"Energiaválság alakult ki" - állította Karsai Béla, a Karsai Holding Zrt. vezetője. Szerinte ennek legfőbb oka, hogy pazarló a fogyasztás, korlátozott forrásaink vannak, magas a világpiaci ár, a hazai makrogazdasági politika pedig elhibázott. A helyzet javításának kulcsa a monopóliumok letörése és a takarékoskodás.
Hegedűs Miklós, a GKI Gazdaságkutató Zrt. igazgatója szerint nem lehet válságról beszélni, már csak azért sem, mert az ellátás nincs veszélyben. Úgy vélte, hogy legfeljebb átalakulási időszakról és az árak megemelkedéséről lehet beszélni. A kutató szerint elhibázott lépés lenne, ha az állam az árakat a valós világpiaci folyamatoktól eltérítené, Lengyel Gyula, a Magyar Villamos Művek Zrt. igazgatótanácsi tagja szerint azonban állami kontroll nélkül még drágább lenne az áram. "A versenyt nem a monopólium akadályozza, hanem az energiahiány, ezért erőműveket kellene létesíteni, leginkább atomerőművet" - jelentette ki.
"Nincs válság" - szögezte le Kaderják Péter, a Budapesti Corvinus Egyetem Regionális Energiagazdasági Kutatóközpontjának vezetője, majd hozzátette: "azon persze nem lehet csodálkozni, hogy a vállalkozások a drágulást nagyon rosszul élik meg." Szerinte az ágazat szereplőit brutális versenyre kellene kényszeríteni - számol be a Világgazdaság.