4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Gurupárbaj a nyilatkozatokban: Roubini szerint Olaszország számára nincs visszaút, Soros szerint pedig ördögi körbe került az eurozóna.

"A szakértők szerint az olaszok jövő év elején egy irányított adósság átstrukturálásra kényszerülhetnek."

"A milliárdos befektető, Soros György úgy véli az eurozóna kötvénypiaca hasonló helyzettel néz szembe, mint 2008-ban a pénzügyi szektor, emiatt azt tanácsolja az Európai Központi Banknak, hogy lépjen közbe, hogy megakadályozzon egy öngerjesztő bizalmi válság kialakulását"

Én úgy vélem, hogy Roubini téved, viszont Sorosnak 100%-ban igaza van. Soros korunk legnagyobb befektetője, ha nem osztogatta volna el vagyona jelentős részét útközben, akkor ma nagyjából a világ leggazdagabb embere lenne. Ezt annak köszönheti, hogy felismerte - és több könyvében is népszerűsítette - a reflexivitáselméletet, amely többek között kimondja, hogy a piaci árak, a valóság valamint a valóságról alkotott befektetői percepció egymásra hatnak, időnként negatív, időnként pedig pozitív visszacsatolásokat létrehozva. A piaci-gazdasági folyamatoknak ez a mély megértése és szigorú kockázatkezelés (veszteséges pozícióktól való megszabadulás) tette lehetővé a kiemelkedő hozamokat.

Soros számos visszacsatolásos folyamatot ismert fel és használt ki, ezeknek valóban egyik kiváló példája a jelenlegi európai helyzet, amiről magam is sokat írtam. Röviden: Mivel megingott a hit abban, hogy az európai államok vissza tudják fizetni adósságaikat ezért elkezdtek felmenni az állampapírhozamok, amire ezek az államok kénytelenek megszorításokkal reagálni, ami recessziót okoz, ami miatt ismét megugrik a hiányuk, és visszaértünk a kör elejére. Egyértelműnek tűnik már eléggé jó ideje, hogy ezt a kört meg kell törni, különben Európa mély depresszióba fog süllyedni. Az is egyértelmű, hogy erre az ECB tökéletesen képes lenne, de a weimari emlékek miatt* nem hajlandó megállítani a romlást. Amíg az ECB nem lép közbe, a folyamat valószínűleg erősödik és gyorsul...Ugyanakkor az ECB közbelépésével minden európai állam megmenthető a tönkremeneteltől!

Ugyanakkor Roubini csak egy félelemkufár, pont olyan, mint a 70-es években volt Henry Kaufman. Emlékszik rá valaki? //en.wikipedia.org/wiki/Henry_Kaufman
Akkoriban a legnagyobb piaci maestronak tekintették, mindig azt jósolta, hogy az amerikai állampapírok hozamai egyre feljebb mennek, nő az infláció, gyengül a gazdaság stb. És mivel abban az évtizedben ez volt a fő trend, mindig igaza volt, a neve Dr.Gloom lett, mindenki ismerte és meghallgatta. Szavait a piacok úgy itták, mint most Roubiniét, ám dicsősége Volcker megjelenésével és az infláció megtörésével leáldozott, már rég elfelejtették (egyébként pozitív, szuperbull ellentétpárja Abby Joseph Cohen volt a 90-es években).

Roubini ugyanígy fog járni, ha a jelenlegi trendnek vége lesz és ismét kisüt a nap a világgazdaság egén. /Ellenben Soros a 70-es években éves 40% hozamot ért el, a 80-as, 90-es években is 20-30%-ot és azóta is, még mindig nagyon jó hozamai vannak. Nem kétséges kire érdemes inkább figyelni.../

A negatív folyamatok tehát egyelőre fennállnak, szerintem is, de ez nem lesz mindig így, lesz még sok bikapiac és medvepiac, és már a híres-hírhedt Jesse Livermore is megmondta, hogy ne ragadjunk le az egyoldalú pesszimizmusnál vagy optimizmusnál, ne legyünk örökké medvék, vagy állandóan bikák: "A piacnak csak egyetlen oldala van, a helyes oldal!"
"There is only one side of the market and it is not the bull side or the bear side, but the right side.
Read more: //www.brainyquote.com/quotes/authors/j/jesse_livermore.html#ixzz1eVm5XcNM

*András múltkor küldött egy jó anyagot. A közkeletű vélemény az, hogy a pénznyomtatás hatására hiperinfláció lett a weimari köztársaságban, aminek hatására minden összeomlott és hatalomra kerültek a nácik, ezért abszolút inflációellenesek a németek, ebből következően a Bundesbank, és ebből következően az ECB. Ugyanakkor az anyag azt állítja, hogy pont nem így volt, hanem a weimari hiperinfláció után rendkívül inflációellenes, deflatórikus politikát folytattak a németek a Nagy Válság (29-33) idején, nem voltak hajlandóak lejönni az aranystandardról akkor sem, amikor az nagy szenvedést, óriási munkanélküliséget okozott, és pont ennek az antiinflációs ortodoxiának lett az eredménye a nácik hatalomra jutása. Magyarul nem az inflációtól kéne rettegni, hanem a deflációtól és azzal járó munkanélküliségtől. Egyetértek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!