4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Állítólag az amerikai bankok szabotálják a Fed programját, nem akarnak olcsón jelzáloghitelt adni.

//www.portfolio.hu/vallalatok/penzugy/az_amerikai_bankok_szabotaljak_a_fed_uj_programjat.172873.html

"a Fed igyekezetét az amerikai bankok továbbra is relatíve magas jelzáloghitel-kamatokkal tompítják"

A történet lényege az, hogy hiába csökkennek a másodpiaci jelzáloghozamok, a gonosz bankok nem hajlandóak olcsóbban adni a hitelt, inkább bezsebelik a többletprofitot. Nézzük mi is a helyzet: Az USA-ban augusztusban átlagosan 3,6%-os (!!!) kamattal lehet felvenni 30-éves rögzített kamatozású jelzáloghitelt, miközben a 30-éves államkötvények hozama ebben a hónapban 2,6-2,9% volt. Azaz a lakosság - egyéb feltételek, pl. jövedelem, önrész, stb. teljesítése esetén - kevesebb, mint 1%-ponttal magasabb hozamon vehet kölcsön pénzt, mint az állam.

Lássuk hogy néz ez ki Magyarországon? A magyar kötvényhozamok 7% körül vannak, a forint alapú jelzáloghitelek kamatai pedig 12%-on, legalábbis az otthonteremtő hitelek kamatszintje nagyjából ennyi (támogatás nélkül) - ráadásul az ennek való megfelelés sokkal szigorúbb, mint az amerikai jelzáloghitelek esetén. Mi az oka, hogy Magyarországon a bankok csak ennyivel drágábban hajlandóak hitelezni jelzálog-alapon, miért van 5 százalékpont különbség az állampapírok hozama és a jelzáloghitelek kamata között?

Ráfoghatnánk az egészet a magas forrásköltségekre, az állam által generált kiszorítási hatásra, a bankok mohóságára és még számos tényezőre is, de véleményem szerint a legfontosabb nem ez. A jelzáloghitelek kamatszintje sok országban azért van nagyon közel az állampapírok hozamszintjéhez, mert a jelzáloghitelezés BIZTOS befektetés. Egyrészt van mögötte egy mozdíthatatlan eszköz, másrészt nemfizetés esetén ezt az eszközt a hitelező könnyen és gyorsan el tudja venni, azaz érvényesíteni tudja jogait, nem lesznek nagy hitelezési veszteségei. Így nyugodtan mer viszonylag olcsón kölcsönt folyósítani jelzáloghitelként, mivel tudja, hogy a veszteségének kockázata nagyon kicsi - pláne ha az önrész nem túl alacsony. Ebben az esetben a fedezet értéke még a lakáspiac áresése esetén is magasabb lesz, mint a hitel nagysága.

Ezzel ellentétben Magyarországon, és számos más K-EU országban, a bankok számára kiderült, hogy a fedezet gyakran csak virtuálisan létezik számukra: igaz, hogy a jelzálog be van jegyezve, de kilakoltatási jogukat korlátozzák, vagy ha végre érvényesíteni is tudják a követelésüket, akkor is évekig tartó herce-hurca és jelentős költségek árán sikerülhet ez. Ennek megfelelően mifelénk a jelzáloghitel egyáltalán nem alacsony kockázatú, hanem kifejezetten magas, mert probléma esetén a veszteségek nagyok lehetnek, és a pénzhez jutásig évek telhetnek el.

Ugyanez a probléma más szektorokat is terhel: a hihetetlenül hosszú bírósági átfutási idők, a hatalmas költségek, a lassú végrehajtási eljárás, a szabályozói akadályozások miatt a vállalkozások is éppígy csak nagyon óvatosan, komoly fedezetek kérése mellett mernek egymással szerződni, mert tudják, hogy a szerződések gyakorlatilag betarthatatlanok, probléma esetén a jogi költségek és legfőképpen az elvesztegetett idő miatt hatalmas veszteségeket szenvedhetnek el. Ellentétben USA-val, ahol vállalati csődök esetén is gyakori, hogy a hitelezők gyorsan megkapják követelésük legalább egy részét, vagy a vállalat gyors átszervezése során tulajdonosokká válnak, a hazai csődeljárások esetén a hitelezők jellemzően alig kapnak valamit. Ez pedig természetesen a vállalati hitelköltségeket és hitelhezjutási lehetőségeket drágítja és a gazdasági tranzakciós kockázatokat növeli.

Egyértelmű, hogy olcsóbb hitelezés nélkül nem lesz gyors kilábalás a hazai gazdaságban, de ha a kormányzat azt szeretné, hogy legyen olcsó hitel és pörögjön a gazdaság, akkor tudnia kellene, hogy ahhoz nem az állami bankokon, erőszakosan lecsökkentett alapkamaton, vagy magyar "QE"-n keresztül vezet az út, hanem a jogi rendszer nagymértékű reformján:

Amíg a jogos követeléseket, szerződéses kötelezettségeket nem lehet villámgyorsan, problémamentesen és olcsón érvényesíteni, addig a hazai gazdasági fejlődés jóval alacsonyabb lesz, mint lehetne.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!