2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hoztam is ajándékot meg nem is - mondta az okos leány, mire bölcs Mátyás királyunk rászólt, hogy ugyan rejtse már el a csúnyáját. Mi is így vagyunk ezzel a Széll Kálmán Terv 2.0 kapcsán.

Teljesen egyértelmű, hogy a kormány nem tudja kivezetni a szektoradókat - egyértelmű volt már bevezetésük idején is - és most kicsit más köntösben visszahozza, pont úgy, ahogy írtam erről nemrégiben (percadó már úgy tűnik lesz, a perecadót egyelőre hiányolom, de ami késik nem múlik). Az adók ugyanazokat a szektorokat célozzák, csak mostmár jellemzően nem közvetlenül a cégeket, hanem a tranzakciókat/fogyasztást szankcionálják. Azt is mondatnánk, hogy a kormány - bár szelektíven, de  - tovább emeli az ÁFA-kulcsot!

Alepvetően egyetértek azzal az iránnyal, hogy a fogyasztás legyen adóztatva a munka helyett (habár szerintem a társadalmi egyenlőtlenségek megszüntetése jegyében célszerű a vagyonadó is, de ez részletkérdés), mert ez ösztönzően hat a gazdaságra. A probléma makrooldalról továbbra is a folyamatos kiszámíthatatlansággal van, ami legalább annyira sokat nyom a latba ellenkező irányból, mint az alacsony adókulcs.

Ami a tőzsdei hatásokat illeti: valószínűleg a vállalatok és a fogyasztók valamilyen módon megosztoznak majd a költségeken, és megújított szektoradók egy része a vállalati profitokat fogja terhelni, más része pedig a lakosságot, és valószínűleg generál némi inflációt is a megemelkedett díjakon, költségeken, előfizetési tételeken keresztül.  

Ez összességében kedvező a hazai makromegítélés szempontjából, és (emiatt is) 3-évre előretekintve a nagy hazai tőzsdei cégek közül továbbra is az OTP-ben látom a legnagyobb árfolyamnövekedési potenciált. Az Mtel örülni fog ha fenn tudja tartani jövedelmezőségét, a MOL számomra erősen kérdéses, nem látom át, a Richter fejlesztéseinek termőre fordulásához évek kellenek, ám ha a hazai makrohelyzet javul, akkor az OTP profitabilitása nagyot ugorhat akár pár éves távon.

A kormány tehát hozott is ajándékot a Széll Kálmán Terv 2.0-val (makoroldalról) meg nem is (mert profitoldalról meg elvesz továbbra is) a tőzsdei részvényeknek...

A bíró okos leánya:


//www.youtube.com/watch?v=awST87FBvTg

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!