3p

Akár kétmilliárdos bírságot is kaphatnak azok a vállalkozások, melyek nem tartják be az élelmiszerekre vonatkozó egészségügyi előírásokat. A parlamenti bizottságok tárgyalják már az élelmiszerlánc minőségi ellenőrzéséről szóló törvénytervezetet, mely több eddigi jogszabályt válthat fel.

A parlamenti bizottságok tárgyalják már az élelmiszerlánc minőségi ellenőrzéséről szóló törvénytervezetet, s az új törvény várhatóan 2009 januárjától lesz majd hatályos - mondta Süth Miklós, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szakállamtitkára, országos főállatorvos az Élelmiszer Minőségellenőrzési Tudományos Konferencia megnyitóján.

Az új törvény kiváltja majd az eddigi élelmiszertörvényt, a növény és talajvédelmi, valamint a takarmánytörvényt - tette hozzá. Süth Miklós hangsúlyozta azt is, hogy az új törvény hatályba lépésével megszűnik majd az állategészségügyi és a minőségvédelmi bírság, viszont "bejön" az élelmiszerlánc-felügyeleti és az ellenőrzési bírság.

Mint mondta: egyik a termékre, a másik a tevékenységre vonatkozik majd. Új és szigorúbb rendelkezés a törvényben az is, hogy a bírságot 15 napon belül be kell fizetni, illetve az adók módjára behajtható lesz - jegyezte meg, hozzáfűzve: a bírságok összege 20 ezer forinttól 2 milliárdig is terjedhet. Ezzel a széles pénzbeli szankcióval megfelelően lehet majd differenciálni kivállalkozások véletlenszerű hibája és a komoly pénzügyi bevételekre szert tevő, illegális vállalkozások között - vélekedett Süth Miklós.

A szakállamtitkár szerint "az új törvénnyel reagálunk az elmúlt néhány év eseményeire". Mint mondta: a legális vállalkozások betartják vagy igyekeznek betartani a szabályokat, ám "az elmúlt időszak megmutatta, hogy nem csak ilyen vállalkozások vannak". Süth Miklós a Magyar Hússzövetség adatára hivatkozva mondta, hogy aszerint 30-40 százalék is lehet a feketegazdaság a húselőállítás és -forgalmazás területén. Ha négymillió setéssel számolunk és csak 25 százalékra tesszük a fekete gazdaságból a fogyasztó elé kerülő húst, húskészítményeket, az akkor egymillió sertést jelent - vélekedett az országos főállatorvos.

Süth Miklós szerint nem elég a pénzbírság, sem a felfüggesztés és az engedély visszavonása, az oktatást is alapvető igénnyé kell tenni, s az új törvényben ez megjelenik. Egy vállalkozásnak képeznie kell munkatársait, hogy szakmailag eleget tudjon tenni a "bizalmi termék" előállítási kötelezettségének - tette hozzá.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!