4.5 Belső audit
Fontos, hogy az ISO 9001:2000-es követelményeit is auditálják, ne csak a szervezet saját dokumentációjában foglaltakat. Ez abban az esetben kap hangsúlyt, amikor bizonyos folyamatait nem dokumentált módon szabályozta a szervezet.
A belső auditoroknak álljon rendelkezésükre az új szabvány, és ismerjék is azt megfelelő módon. A belső audit a rendszer fejlesztésének fontos eszköze, és ezért lényeges, hogy a belső auditorok a vezetőség ilyen jellegű elvárásainak meg tudjanak felelni, megállapításaik tartalmazzanak fejlesztési javaslatokat és fejlesztendő területeket, ugyanúgy ahogyan ez a tanúsító auditoroktól elvárható.
A belső audit is a szervezet egy folyamata, meg kell valósítani a figyelemmel kísérését és a folyamatos fejlesztését.
4.6 Folyamatos fejlesztés
A tanúsító audit alkalmával láthatók a kitűzött minőségcélok, az elemzett adatok a rendszer működéséről, beleértve a vevői megelégedettség adatait, a termékmegfelelőséggel kapcsolatos adatokat, a folyamatok és a termékek jellemzőit és azok trendjeit, továbbá szállítókkal kapcsolatos adatokat. Általában a rendszer bevezetésétől (vagy átalakításától) az auditig eltelt idő nem elegendő ahhoz, hogy a rendszer fejlődése már a tanúsító auditon rendszeressé váljon, de ez nem okoz semmilyen gondot: a folyamatos fejlesztés témaköre minden felülvizsgálat rendszeres témája, az elért eredményeknek idővel jelentkezniük kell. Ennek auditálhatóvá tétele érdekében az auditorok feljegyzést őriznek meg a korábbi állapot minőségcéljairól és az azokkal kapcsolatos intézkedésekről. A szervezetnek érdeke, hogy ne csak a felmerülő problémákat orvosolja helyesbítő tevékenységekkel, hanem legyen átfogó stratégiája a szervezet fejlesztésére.
Forrás: Minőség és megbízhatóság
Kapcsolódó anyagok
Az új ISO 9000-es és ISO 9004-es szabvány szemlélete
Minőség, mint a versenyelőny eszköze
Tapasztalatok az ISO 9001:2000-es szabvány szerinti tanúsítások során
Számos apró részletnek kell még a helyére kerülnie ahhoz, hogy a cégek teljes mértékben kihasználhassák az ISO 9001:2000-es szerinti szabvány nyújtotta lehetőségeket, derült ki a tanúsító auditok során a minőségellenőrök számára. Az alábbiakban azokra a területeket vesszük számba, amelyek több figyelmet igényelnének.