3p

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában folytatjuk az ókori Róma piaci világának bemutatását. Írásunkból kiderül, miként alakultak ki az ókori plázák.

A Városban négy Macellumot, azaz bevásárlóközpontot tartottak számon. Az első a Forum északi oldala mellett jött létre a Krisztus előtti harmadik században. Ez Titus Livius szerint Kr. e. 210-ben leégett, ezt újíttatta föl utóbb, Kr. e. 179-ben M. Fulvius Nobilior, aki az általa is építtetett Basilica Aemilia északkeleti sarka mellett új épületegyüttest emeltetett. Ez egy régi halpiacot és a forum cuppedinist, illetve néhány egzotikumot áruló üzletet olvasztott egybe. Ez a Macellum egy kör alaprajzú központból állt, amit aprócska alapterületű boltok kereteztek. Az üzletház bejáratát fauces Macellinek nevezték, ehhez egy rövid utca, a Corneta vezetett fel a Via Sacráról. Az üzletház épületei közül néhányat elbontottak a császárfórumok kialakításakor.

A második a sorban a Macellum Liviae volt, ami az Esquilinuson állt és Augustus építtette. A feleségéről nevezte el, Kr. e. 7-ben nyitotta meg kapuit a nagyközönségnek. Sokáig bírta, mert egy irat szerint 364-ben, illetve 378-ban felújították. A bevásárlóközpont maradványait a porta Esquilina mellett tárták föl: a romokból tudható, hogy egy nyolcvanszor harminc méteres nyitott udvarból állt. A terület déli része a III. század elején a környező magánházak kárára terjeszkedett – ismerős kép ez a mából.

A harmadik a Macellum Magnum volt. Ez a Caelius dombon épült, Nero avatta fel 59-ben. Régészek úgy vélik, a mai San Stefano Rotondo környékén lehetett. Egy kupolás központ körüli oszlopcsarnokhoz két kör alakú "áruház" tapadt. Még az ókorban elbontották és helyén a IV. században valamilyen középületet húztak föl – talán piacként. Ezt alakította át Simplicius pápa (468–482) a San Stefano templommá. Az eredeti Nero-féle épületből egyedül a travertin alapok maradtak meg, a kerítések falának egy része, valamint az oldalsó oszlopsor nyolc pilasztere.

A negyedik macellum Traianus császár forumát zárta le: hat szintes volt. Legalul gyümölcsöt és virágot, az elsőn olajat és bort, a másodikon és a harmadikon ritka fűszereket és más egzotikumokat árultak. A negyediken osztották a polgároknak az állami gabona, olaj és pénzadományokat míg az ötödiken a halárusok kínálták ezerféle herkentyűiket. A tengeri és édesvízi lények a saját gusztusuknak megfelelő, színültig töltött medencékben fickándoztak egészen addig, amíg a polgár ki nem választotta a neki tetsző jószágot. A vizet külön vezetékekkel hozták a helyszínre. A ma is látható romokat nézve hihetetlennek tűnik mindez – pedig a régészek igazolták, hogy mindez egy cseppet sem mese.

(Folytatjuk)

Lázin Miklós András

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!