Láthatóan a magyar lakosság jelentős részével egyező módon ő is meg van arról győződve, hogy
- a bankok alapból gonoszak,
- szándékosan átvágták az ügyfeleket a CHF-hitellel, és legfontosabb:
- ami árfolyamveszteség az ügyfeleknél képződik, az a bankok nyereségeként jelenik meg:
Az elsőről lehet vitatkozni, a második kettő nettó marhaság.
"2012-ben 1 milliárd 400 millió forint a törlesztő részlet, ami egymilliárd lenne, ha 180 forintos árfolyamon számolnánk. Azaz, ami nálunk 400 milliós árfolyamveszteség, az másnál a nyereség." és még: "Lázár szerint a bankok célja, hogy a helyi önkormányzatokat is konszolidálja az állam, vagyis egy összegben fizesse ki adósságaikat, amin a "pénzintézetek jó nagyot szakíthatnának." továbbá: "Szerinte az nem mehet, hogy "a bankok meg markukat dörzsölve a tervezett nyereség sokszorosát vágják zsebre".
Szavaiból az derül ki, hogy a CHF-hitelt afféle alacsony kamatozás forinthitelnek fogja fel, nem érti a struktúrát és legfőképpen a bankoknak abban betöltött helyét. Így fordulhatott elő a végtörlesztéses eredeti javaslata is, miszerint minden devizaadósságot váltson forintra a bankrendszer (szerencsére valaki később elmagyarázta nekik, hogy ebbe nem csak a bankrendszer de Magyarország is belerokkanna, valószínűleg államcsődöt okozna).
A magyar bankrendszer a CHF-hitelezésben pusztán hitelközvetítő volt. Közvetítőként beállt a svájci bankrendszer és a magyar lakosság közé. Ennyi a sztori lényege. A svájci bankrendszer áttételeken keresztül hitelt nyújtott (CHF-ben) a magyar lakosságnak, úgy, hogy ebbe közvetítőként beszálltak a hazai bankok.
Mondjuk felvették a magyar bankok 3%-on CHF-ben (!!!) a hitelt egy svájci banktól és kihitelezték ezt a hitelt 6%-on (megintcsak CHF-ben!!!) a magyar lakosságnak, többek között Hódmezővásárhely derék polgárainak (az ne tévesszen meg senkit, hogy a pénzt forintban "adták oda", mert csak annyi történt, hogy a CHF-et "kiosztás előtt" leváltották forintra, de ettől függetlenül ők CHF-ben hiteleztek, és azzal is tartoznak a külföld felé). Ennél egyszerűbben ezt már nem lehet elmagyarázni, aki ebből nem tudja levonni a következtetéseket, az menjen vissza a középiskolába. A bankok nyeresége a kamatkülönbözet a 3% és 6% között, ennyit keresnek függetlenül attól, hogy hol a CHFHUF árfolyam, tehát nem "szakítanak jó nagyot". Pont annyit szakítanak 180-nál mint 250-nél. Illetve azért nem, mert ha az ügyfél a magas árfolyam miatt nem tud fizetni, akkor azt hitelezési veszteségként ők nyelik be (ennyivel csökken a nyereségük, és ha kellően sokan nem fizetnek, akkor veszteségesekké válnak). Tehát a bankok az ALACSONY CHFHUF árfolyamban érdekeltek, mert adósaik akkor fizetik vissza nekik a hiteleket, a magas CHFHUF árfolyam közvetett módon árt nekik.
Innentől kezdve a fenti populista megnyilvánulásokkal nem nagyon tudunk többet kezdeni, mint mondjuk argentin, ecuadori és venezuelai politikusok nyilatkozataival: értelmük nem sok, igazságtartalmuk hasonló mélységű, de arra azért jó, hogy az országba vetett bizalmat erősen csökkentse, újraindítsa a tőkemenekítést, megemelje Magyarország finanszírozási költségeit, egyszóval többmilliárdos károkat okozzon. Köszönjük!