A Dunaferr-DBK Kokszoló területén tavaly júniusban elkezdődött környezeti rehabilitációs program során összesen 79 ezer m3 talajt és 33 ezer m3 talajvizet tisztítanak meg a vállalat szakemberei. A talaj- és talajvíztisztítás, amelyet az Európai Unió Regionális Fejlesztési Alapjától elnyert mintegy 1 milliárd forintos támogatásból valósít meg a Dunaferr Zrt., teljesen környezetbarát módon, biológiai kezelés módszerével zajlik.
Az elmúlt negyed évben lezárultak a kármentesítési projekt talajcseréhez kapcsolódó folyamatai. A Dunaferr és a kivitelező vállalat szakemberei befejezték a tervezett 15 ezer m3 talaj kitermelését, és a szennyezett talajt elszállították a kezelő telepre, ahol ártalmatlanítják azt. A kitermelt talaj helyére közel 1 méter vastagságban kavicsot töltöttek vissza, ezzel segítve a talajvíz áramlását. A kavicsrétegre a szakemberek geotextíliát fektettek, amelynek a feladata az lesz, hogy megakadályozza a szeptemberben visszatöltendő, megtisztított talaj bemosódását a kavicsrétegbe.
"Az elmúlt negyed év legfontosabb eredményének azt tekintem, hogy befejeződött a vízkezelő rendszer kialakítása és az időszak végére a kezelendő összes talajvíz mennyiség közel negyedét megtisztítottuk"- mondta Vad Lóránd, a Dunaferr ZRt. környezetvédelmi szakembere, a projekt vezetője.
A vízkezelő rendszer feladata az, hogy speciális benzolbontó baktériumokat juttasson a talajba, valamint ebben történik a talajvíz fizikai tisztítása is. Az elmúlt negyed évben a vízkezelő rendszer segítségével a kármentesítést végző szakemberek több mint négyezer m
3talajvizet tisztítottak meg, így az eddig összesen megtisztított talajvíz mennyisége 6200 m
3-re nőtt, ami az összes megtisztítandó talajvíz közel 25 százaléka.
A kitermelt talaj visszatöltése szeptemberben kezdődik majd el. A visszatöltés során - a már említett rétegeken túl - közel két és fél méter talajt töltenek majd vissza a kármentesítés területére. A kármentesítés folyamatának következő lépéseként lezárul a vízkezelő rendszer próbaüzeme. A projekt állandó feladatai közé tartozik a szennyezőanyagok csökkenésének, valamint a baktériumok élet- és lebontó-képessége alakulásának folyamatos nyomon követése, monitoringozása.