A 2000 milliárd dollárt kezelő Pimco társigazgatói Bill Gross és Mohamed El-Arian meglehetősen sötét jövőt festettek le, és szerintük 2022-ig nem lesz gazdasági fellendülés a világban. A befektetőknek fel kell készülniük a következő sovány évekre, alacsony növekedésre és megszorításokra.
2002-ben egyébként már Warren Buffett is figyelmeztetett arra, hogy egy új trend van kialakulóban, egy új "normális" növekedési szintre áll be a világ gazdasága, ám senki sem hallgatott rá. Most ugyanezt teszi a Pimco két vezetője is. A Time magazinnak adott interjújuk főbb figyelmeztetéseit a Marketwatch 10 pontba szedte össze.
1.) Amerika a hosszú távú, stabil növekedés képébe szeretett bele
Ahogy arra már 2005-ben figyelmeztettek a Pimco befektetői, a szavazók és a politikusok is egyaránt a hosszú távú, stabil növekedés képébe szerettek bele, amit a közgazdászok "Goldilocks-gazdaságnak" neveznek. El-Arian azonban sem a feltörekvő piacok végtelen növekedésében, sem pedig a világ jegybankárjai bölcsességében nem hisz.
2.) Amerikát félrevezetik azok a közgazdászok, akik 3-4 százalékos gazdasági növekedést prognosztizálnak
Miközben a legtöbb szakértő azt ecseteli, hogyan lehet visszatérni a 3-4 százalékos növekedési trendhez, a Pimco vezérei szerint a normális, elvárható szint már csak 2 százalék lehet. És nem csak az elkövetkezendő pár évben, sokkal inkább évtizedben.
3.) Figyelem! Túl sok bankár, befektető és politikus él máig tagadásban
Sok befektető még most is abban a hitben él, hogy hamarosan visszatér a bika- és medvepiacok egymást ciklikusan, rövid időszakonként váltó időszaka, és nem hajlandóak szembenézni a rideg valósággal. Lassú növekedés jellemez minden területet: a fogyasztói kiadásokat, a munkahelyeket, az állami bevételeket, a vállalati jövedelmeket, részvényeket, kötvényeket, nyersanyagokat - sőt még Amerika szerepe a világban is csak lassan képes növekedni.
4.) A befektetés olyan, mint a szörf
A szörfözés Bill Gross kedvenc metaforája: "képzeld el, a befektetői vélemények keltik a hullámokat a tőzsdei árfolyamok tengerén, a befektetőknek pedig ezeket a hullámokat kell meglovagolniuk. A pénzhullám viszont könnyen megtörhet."
5.) Most kell kiszállni a pénzpiacról
Bill Gross nemrég azzal a kijelentésével keltett riadalmat a befektetők körében miszerint soha nem fognak már 6 százalékos hozamot látni a részvényeiken, és szerencsésebb esetben legfeljebb 3 százalékban reménykedhetnek. Ami pedig még rosszabb, igen magas árat kell fizetni majd a Fed olcsó pénzéért. Emelkedő infláció, stagnáló növekedés, az egekbe szökő hitelfelvételi költségek mellett zuhanó részvény- és ingatlanárak, fogyasztói kiadások...Ennek megfelelően a két legjobb "szörfös" javaslata: Kifelé a vízből, mégpedig most!
6.) Bernanke olcsó pénze öli meg a hosszú távú kilábalást
Mióta az 1980-as években a központi bankok világszerte alacsony kamatokat kezdtek el alkalmazni, és mennyiségi lazítást eszközölnek, a politikusok egyre rosszabbul végzik a dolgukat. Az emberek adósságba verték magukat, hogy házakat és részvényeket vásároljanak remélve, hogy majd felmegy azok ára. A szakemberek szerint csalódás vár rájuk is.
7.) Bernanke már nem tudja sokáig fújni azt a bizonyos lufit
A három mennyiségi lazítás eredményeként Amerika meglovagolta a kialakult pénzhullámot, és a részvénypiacok is lendületet vettek ennek köszönhetően. A Pimco Total Return Funddal például 9,7 százalékos hozamot tudtak realizálni, ám ez volt a csúcs Gross és El-Arian szerint.
8.) A tanácstalan közgazdászok és politikusok is visszafogják a növekedést
A Pimco szerint egyik párt sem képes megérteni azt, hogy a hitel, mely a kapitalizmus üzemanyagként tekinthető, mára lényegében kimerült.
9.) A kongresszusi költségvetési hivatal is figyelmeztetett: 2,4 százalékos lehet a növekedés 2022-ig
A költségvetési bizottság szerint 2022-ig átlagosan mindössze 2,4 százalékos lehet a növekedés éves üteme az Egyesült Államokban. A Pimco szakemberei szerint a 3 százalék alatti növekedés korlátozza a nemzeti vagyont és a hosszú távú jólétet. El-Arian szerint "ez lesz az első generáció, mely kevésbé élhet annyira jól, mint a szülei korábban".
10.) Defenzív befektetési tippek
A Pimco vezetői szerint szinte minden befektetési formában a hozamok csökkenésére kell számítani. A részvénypiac egészét nézve borúsak a kilátások, a blue chipek pedig az "új kötvények" lehetnek. Vagyis infláció feletti osztalékot hozhatnak a Coca-Cola, a Procter&Gamble, vagy az IBM részvényei, de olyan papírok is jól jövedelmezhetnek, melyek a külső környezet miatt jelenleg alulértékeltek, példaként a spanyol Banco Santander-részvényeket említették a szakemberek.
A Pimco vezetői szerint el kell kerülni a nagy politikai kockázattal rendelkező nemzetek kötvényeit, ugyanakkor érdemes megfontolni Mexikó vagy Brazília papírjait. Gross és El-Arian javasolja még a lakáspiachoz köthető cégeket, vagy az amerikai, német, angol hosszú lejáratú kötvényeket.
mfor.hu