3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

II. Rákóczi Ferenc erdélyi fejedelem felismerte, hogy az emberek tájékoztatására egy újság lehet a megfelelő eszköz. Így 1705. június 5-én megszületett a magyar sajtó.

II. Rákóczi Ferenc (1676) erdélyi fejedelem neve szorosan kötődik az 1703-as szabadságharchoz, amiben a Habsburg birodalom ellen próbálta kivívni Magyarország a függetlenségét.

Veszprémi Endre: II. Rákóczi Ferenc és Esze Tamás találkozása (részlet)

Rákóczi azonban szertette volna közvetíteni a külföldi közvéleménynek a szabadságharc fejleményeit. Felismerte, hogy egy folyóirattal hitelesebben tud nagyobb kört tájékoztatni a háború menetéről. Tehát egy egész szabadságharc kellett ahhoz, hogy megszülessen a magyar sajtó.

A magyar szabadságharc fejleményeit leginkább a franciák követték, elvégre a Hasburg-ellenes Napkirály még támogatta is Rákóczit. A gall uralkodónak ráadásul nagy volt a tét, a spanyol trónra fájt a foga.

1705. június 5-én tehát megszületett a Mercurius Hungaricus, avagy a Magyar Merkúr.

A lap első számát Esterházy Antal kuruc tábornok szerkesztette magyarul, de sohasem került nyilvánosságra. A kuruc tábornok másképp tekintett a folyóiratra, mint Rákóczi, ő ugyanis amolyan népi vigasznak szánta.

II. Rákóczi Ferenc

1705 és 1710 között mindösszesen 6 alkalommal jelent meg - amiről a történészek még vitatkoznak - és összesen 13 példányban nyomtatott és kézírásos formában. A kis alakú 4-6 lapos újság a korabeli trendnek megfelelően csak híreket közölt szubjektív tartalmakat, véleménynyilvánítást nem. Alig maradt fent az utókornak a lapból, csak egy-egy példány létezik Európa nagy könyvtáraiban, ugyanakkor a Széchényi Könyvtárnak sajnos nincs belőle.

Rákóczi Ferenc a saját első Mercurius számát Lőcsén nyomtatta, ami a jelenlegi Szlovákia területén fekszik Eperjestől 40 kilométerre, a lapok szerkesztését pedig személyi titkárára, Ráday Pálra bízta. Ő a külpolitikai ügyeket irányította az erdélyi fejedelem keze alatt, ezért is esett rá a választás. Rákóczinak ugyanis - ahogy fentebb írtuk - Esterházyval szemben nem a hazai szívek pátyolgatása volt a célja, hanem a külhoniak tájékoztatása.

A Magyar Merkúr első számában Bercsényi Miklós, Bottyán János, Károlyi Sándor és Forgách Simon kuructábornokok tudósításai olvashatóak. Az időben következetlenül, amolyan véletlenszerűen kiadott lapot kedvelték külföldön és a második számtól kezdve Mercurius Veridicus ex Hungaria néven adták ki, mivel hiteles forrása volt a szabadságharcnak ellenben a Wienerisches Diariummal, ami egy kuruc ellenes bécsi lap volt.

A Magyar Merkúr után egy évtizedet kellett várni a következő magyar sajtótermék megjelenéséig. A pozsonyi Nova Posoniensa című lapot 1721-ben adták ki, de ez már egy másik történet.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!