5p

Megvannak az első eredményei a magyarországi guargumi-vizsgálatoknak: először a Fornetti sütőipari cég termékeit vizsgálta meg az Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatóság, dioxinnal szennyezett adalékanyagot azonban nem talált. A tesztek folytatódnak, az eredmények hétfőre várhatók. Mfor.hu tudósítás.

Egyelőre nem találtak szennyezetett (Mfor.hu-montázs)

Magyarországon egyelőre nem találtak a hatóságok dioxinnal vagy pentaklórfenollal szennyezett élelmiszereket, bár egyelőre csak négy termék vizsgálata fejeződött be.

A Fornetti korábban gyorsan - az uniós élelmiszerbiztonsági riasztás után közvetlenül - jelezte, hogy megvizsgáltatná termékeit, mert használ bizonytalan eredetű guargumit. Az Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatóság tesztelte a cég alapanyagait, de azokban nem talált mérgező anyagokat - közölte Süth Miklós főállatorvos pénteki sajtótájékoztatóján.

Már vissza is hívtak terméket

Hozzátette: eddig 343 cég jelezte, hogy élelmiszerbiztonsági vizsgálatot kér, mivel használ Indiából, illetve ismeretlen helyről származó guargumit. A laboratóriumokba egyelőre 17 vállalattól 37 minta érkezett be. A főállatorvos elmondta, hogy a következő napokban folyamatosan várhatók az eredmények.

Vizsgálódnak: Palásti József, a Fornetti Franchaise alapító tulajdonosa, Süth Miklós országos főállatorvos és Dékány András, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szóvivője

A Friesland Hungária már visszahívta a boltok polcairól a barackos Túróvarázs és a Krémes Duó elnevezésű termékeit, amelyeknél felmerült a gyanú, hogy szennyezettek lehetnek dioxinos adalékanyaggal. A cég a tejtermékekhez használatos lekvárt Csehországból hozza be, a beszállító pedig használhatott rossz minőségű guargumit - közölte Süth Miklós.

A főállatorvos hozzátette: a vállalat rendszeresen vizsgáltatja áruit, így a laborba időben megérkeztek a minták. Igaz, a társaság akkor még nem jelezte, hogy - a szokásostól eltérően - guargumi-vizsgálatot is kér. A tesztek eredményei hétfőre várhatók.

A korábbi információkkal ellentétben nem valószínű, hogy mind a kétszázezer, guargumit használó vállalat jelentkezik a vizsgálatokra, mivel jó részük nem alkalmaz indiai vagy ismeretlen eredetű adalékanyagot. Süth Miklós reményei szerint a mostani 343 cégen kívül már nem sok vállalat kér tesztet.

Gyorsabb és olcsóbb vizsgálatok

A vizsgálatokra önként jelentkezhetnek a cégek, ez a saját felelősségük - jelentette ki a főállatorvos. Abban az esetben, ha valaki bizonytalan eredetű guargumit használ, ám azt mégsem jelenti a hatóságnak, bírságra számíthat. "Ám minden bizonnyal a hírnév csorbulása fenyegeti legjobban ezeket a cégeket: ha kiderül, hogy nem küldtek mintát a laboratóriumnak, a vevők elpártolhatnak termékeiktől" - fejtette ki Süth Miklós.

A főállatorvos hozzátette: egy uniós ajánlásnak köszönhetően hamarosan olcsóbbá és gyorsabbá válhatnak a tesztek. Az uniós tagállamokban elvégzett pozitív eredményű vizsgálatok ugyanis azt mutatják, hogy valószínűleg egyszerre érte dioxin- és pentaklórfenol- szennyezés az Indiából származó adalékanyagot.

Tehát kellő mennyiségű teszt lebonyolítása után elég lesz a 30-35 ezer forintba kerülő és két napot igénybe vevő pentaklórfenol-vizsgálatot elvégezni, s az érintett élelmiszereket így is ki lehet majd vonni a boltok polcairól. Ezzel szemben a dioxinvizsgálat négy napig tart, és 220 ezer forintba kerül. Az, hogy hány vizsgálati eredmény kell az új eljárásrend beindításához, jövő héten derül ki - fűzte hozzá Süth Miklós.

Mindenben van guargumi?

Vámos Görgy, a Magyar Kereskedelmi Szövetség főtitkára a sajtótájékoztatón elmondta: az előzetes jelzések alapján az emberek a korábbinál jobban odafigyelnek a boltokban, és kevesebb guargumi-adalékkal készített élelmiszert vásárolnak.

A fogyasztók ugyanakkor nincsenek könnyű helyzetben, hiszen a guargumi nagyon elterjedt adalékanyag. Öntetek, tejtermékek, kakaóitalok éppúgy tartalmazhatják, mint kenyérfélék, dzsemek, üdítők vagy felvágottak. Ezért az sem meglepő, hogy az oevi-listáján a nagyobb vállalatok közül a Coca-Cola, a Danone és a Fornetti neve is szerepel.

Ettől függetlenül nincs ok pánikra, hiszen a speciális adalékból eleve kis mennyiség kerül az élelmiszerekbe. Ráadásul egyáltalán nem biztos, hogy épp olyan terméket hoznak kereskedelmi forgalomba, amely dioxinnal szennyezett guargumit tartalmaz.

Vámos György korábban arra is felhívta a figyelmet, hogy a guargumis élelmiszerek egy része továbbra is forgalmazható lesz, ha azokban nem mutattak ki káros anyagot. A vizsgálatokat követően a kereskedő kizárólag a tilalmi listán szereplő termékeket köteles visszavenni a vásárlótól.

Figyelembe kell venni továbbá azt is, hogy a gyártó milyen időszakban állította elő a listán megnevezett terméket. Előfordulhat ugyanis, hogy csak bizonyos időszakban gyártott áru esik tilalom alá.

Az EU-ban egy héttel ezelőtt jelent meg az első dioxin-szennyezésről szóló hír. Ekkor még csupán a svájci Unipketin vállalat jelezte, hogy tudtán kívül dioxinos élelmiszeripari adalékanyag került a birtokába, amelyet az indiai India glycols vállalat exportált. A stabilizátorként használt guargumiban 406 pg/gramm dioxint mutattak ki.

Ezt követően először olyan hírek láttak napvilágot, hogy hazánkba nem is került a szennyezett anyagból. Múlt pénteken azonban megerősítették azt az információt, hogy a problémás tételekből Magyarországra is érkezett.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:
Guargumi-ügy: csak pénteken teszik közzé az első eredményeket MÉBIH: nem került forgalomba a dioxinos guar-liszt Csütörtökre kiderül, mi szennyezett dioxinnal

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!