4p

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hazai kis- és középvállalkozások számára odaítélt európai uniós támogatások összege jelentősen emelkedett 2009-ben. Az egyszerűsített elbírálású pályázatok iránti KKV igények ugrásszerűen megnövekedtek, ezzel párhuzamosan a megítélt támogatások értéke is több mint duplája az eredeti keretösszegnek.

A hazai kis- és középvállalkozások által igénybe vehető, 2009-ben megjelent technológia-fejlesztési pályázatok esetében a pályázat meghirdetésekor a támogatás keretösszege összesen 41,1 milliárd forint volt, amely 6,2 százalékkal magasabb a 2008-ban kiírt pályázatok összegénél. A pályázatok keretében eddig több mint 56 milliárd forintról született döntés, amely jelentősen meghaladja az eredeti keretösszeget, s az automatikus elbírálású pályázatok esetében már a kifizetések is megkezdődtek.

"A 2009. évi pályázatok esetében örömteli változás az egyszerűsített döntési rendszerű, A jelű pályázati kiírások jelentős térnyerése. A 2007. évi 3,6 milliárd és a 2008. évi 9,5 milliárd forint után az idei évben már 45,6 milliárd forintos támogatást ítéltek meg ebben a körben, és összesen 2600 hazai kis- és középvállalkozás juthat, jelentősen könnyebb feltételek mellett, fejlesztési forráshoz" – emelte ki Szakáll Gábor, a Start Tőkegarancia Zrt. üzletágigazgatója.

Szembetűnő változás, hogy a hazai KKV-k érdeklődése ugrásszerűen megnőtt a GOP-2.1.1/A kódú kiírás iránt, ugyanis míg a 2008-as évben 1086 pályázat érkezett be, addig 2009-ben már 3240 darab. Tekintettel arra, hogy az említett "Mikro-, kis és középvállalkozások technológiai fejlesztése" elnevezésű pályázatnál a forráskeret több mint háromszorosát meghaladó igény jelentkezett, a Hatóság a rendelkezésre álló összeget megemelte. 2008-ban 8,3 milliárd forint odaítéléséről született döntés ezen a pályázaton, míg az idei évben az összeg már meghaladja a 41 milliárd forintot. A mikro- és kisvállalkozások által igénybe vehető támogatások egyszerűsített és gyors átfutása megemelte az igénybevételi kedvet, ugyanis a maximum 50 millió forint összegű támogatásra pályázók közül a feltételeknek megfelelő társaságok automatikusan elnyerik a támogatást. A pénzügyi válság hatására beszűkült hitelpiac feltehetőleg szintén növelte a pályázatok népszerűségét.

Ezzel szemben a hazánkban működő multinacionális cégek és a hazai nagyvállalatok érdeklődése a korábbi évekhez képest csak minimálisan növekedett. Az általuk is igénybe vehető GOP-2.1.1-09/C és GOP-2.1.2-09/C elnevezésű kiírások esetében 53 és 23 darabb pályázat érkezett be, ebből 34, illetve 17 igénylést támogattak rendre 9,6, illetve 5,9 milliárd forinttal.

A 2004-2006 között működő Gazdasági Versenyképesség Operatív Program (GVOP) keretében a kifejezetten a kis- és középvállalkozások fejlesztését célzó támogatások összege elérte a 41,7 milliárd forintot, melyből 39,4 milliárd forint került eddig kifizetésre 6.500 pályázó részére. Az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) keretében a kis- és  középvállalkozások fejlesztésére kiírt 2007 évi pályázatokon 11,9 milliárd forint forrásról született döntés, és mindössze 1131 pályázat nyert. Ugyanakkor 2008-ban jelentős emelkedés történt, és a megítélt támogatás összege meghaladta a 42,8 milliárd forintot.

A 2008. évi, minden szempontból növekvő tendencia 2009-ben is folytatódott. Ráadásul további jelentős bővülés várható, ugyanis az NFÜ 2009. augusztus 27-i közzététele szerint megszületett a brüsszeli jóváhagyás az Operatív Programok közötti átcsoportosításokról, amelynek keretében a GOP keretösszege 111 milliárd forinttal bővül, amely összeg a KKV-k fejlesztésére és a vállalati beruházások támogatására fordítható, mintegy 50 százalékkal emelve az eredetileg rendelkezésre álló forrást. A kifizetések szintjét vizsgálva a támogatási rendszer korábbi évekre jellemző jelentős csúszásai láthatóan megszűnőben vannak, ugyanis a 2007. évi pályázatok esetében a kifizetési szint már mintegy 70 százalékos, és a 2008. évi pályázatok esetében is csaknem eléri a 25 százalékot.

Összességében az Új Magyarország Fejlesztési Terv vállalkozások technológiai fejlesztését célzó kiírásaiban, 2007-ben 1395 pályázatot támogattak több mint 37 milliárd forinttal, míg 2008-ban már 1608 nyertes pályázatot mutatnak a statisztikák, közel 55 milliárd forintos támogatási összeggel. 2009-ben összesen 2.791 pályázat került a támogatottak körébe, a megítélt támogatás nagysága pedig 71,9 milliárd forintra emelkedett. A nyertes pályázatok túlnyomó részét a hazai kis- és középvállalkozások adták be, akik az elnyert támogatási összegből a 2008-as évhez hasonlóan idén is mintegy 80 százalékban részesültek.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!