3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A tavalyi év második felében kibontakozó gazdasági visszaesés ellenére 2008-ban összességében javuló tendenciák jellemezték a kutatás-fejlesztés területét. A KSH 2009. szeptember 24-én közzétett adatai szerint, a kutatás-fejlesztési ráfordítások értéke tavaly nőtt, és ismét elérte a GDP 1 százalékát, elsősorban a vállalkozások növekvő aktivitásának köszönhetően.

A vállalkozások - megközelítve a kitűzött lisszaboni célokat - 2008-ban már többet költöttek kutatás-fejlesztésre, mint az állami költségvetés. A kormány a kutatás-fejlesztés és innováció ösztönzését a gazdasági válságból való kilábalás egyik kiemelt eszközének tekinti, ezért a költségvetési megszorítások ellenére, fokozottan támogatja a szakterületet: 2009-ben 170 milliárd, 2010-ben 180 milliárd pályázati forrást biztosít kutatás-fejlesztésre.

A középtávú innovációs stratégia alapján kialakított kormányzati ösztönző politikának is köszönhetően, a kutatás-fejlesztési ráfordítások tavaly nemzetgazdasági szinten 266,4 milliárd Ft-ot értek el, ami 8,4 százalékos (mintegy 20,7 milliárd Ft-os) növekedést jelent 2007-hez képest. A nagyarányú növekedésnek köszönhetően a K+F ráfordítások GDP-hez viszonyított aránya is nőtt, és elérte az 1 százalékot, amire az elmúlt 15 évben mindössze háromszor, 1993-ban, 2002-ben és 2006-ban volt példa.

Valamennyi szektorban növekedtek a K+F-ráfordítások, így 2008-ban a vállalkozások finanszírozták a kutatási-fejlesztési tevékenység legnagyobb részét (48,3 százalékát), átvéve a központi költségvetés eddig vezető szerepét. A vállalkozások arányának növekedése a K+F-ráfordításokon belül megközelíti a lisszaboni célkitűzéseket.

Hasonló irányú átrendeződés figyelhető meg a kutatás-fejlesztési tevékenységbe bevont emberi erőforrások összetételét tekintve is. A vállalkozások által a kutatás-fejlesztés területén alkalmazottak létszáma 6,9 százalékkal (14 ezer fő fölé) nőtt, s ezzel részarányuk a 2007. évi 26,5 százalékról 27,9 százalékra emelkedett (miközben a kutató-fejlesztő intézetek aránya csökkent, a felsőoktatási kutató-fejlesztő helyek aránya pedig alig változott). 2008-ban összesen 50279 fő dolgozott K+F-területen. Ez 1,6 százalékkal haladja meg az előző év adatát, és a nemzetgazdasági foglalkoztatotti létszám 1,3 százalékának felel meg (szintén emelkedést mutatva az előző évhez képest).

A pozitív tendencia fenntartása kiemelt kormányzati cél, ezért a kormány változatlanul támogatja a kutatás-fejlesztés és innováció ösztönzését. Idén összesen 170 milliárd forint értékben nyerhetnek el támogatást vállalkozások, egyetemek, kutatóhelyek, és más intézmények, jövőre pedig mintegy 180 milliárd forintot fordítható a kutatás-fejlesztés és az innováció támogatására.

A szigorú költségvetés ellenére a Kormány biztosítja az Kutatási és Technológiai Innovációs Alap költségvetési támogatását 20 milliárd forint értékben. A vállalkozások innovációs teljesítményének ösztönzése érdekében, a kiemelt ágazati akciótervekben fontos feladatként jelenik meg a nagy hozzáadott értéket nyújtó iparágak hangsúlyozott támogatása, amely a 2009-2010 évben újabb lendületet adhat a kutatás-fejlesztési ráfordításoknak.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!