4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sok kisvállalat számára már az induláshoz szükséges tőke előteremtése sem problémamentes, esetleg egy új projekthez lenne szükség forrásra. A szakértők szerint azoknak a vállalkozásoknak lehet jó választás a kockázati tőkebefektető bevonása, amelyek bátor, innovatív ötlettel szeretnének betörni a piacra. Míg a nagyobb vállalkozások esetében a kockázati tőketársaságok, a kezdők, vagy kisebbeknél az üzleti angyal segítsége gyorsíthatja fel a nyereségessé válás folyamatát.

Szárnyakat adnak a vállalkozásoknak

Kezdő (start-up), vagy magvető (seed) korban lévő innovatív vállalkozásoknak legfőbb gondja a pénzhiány. A megoldást egy kockázati tőkebefektető bevonása jelenti a vállalkozásunkba, amely felgyorsíthatja az elindulást. Érdemes figyelembe venni, hogy a kockázati tőkeberuházás során a befektető tevékenysége általában nem merül ki kizárólag a tőke biztosításában, hanem gyakran részt vállal a vállalkozás irányításában is. Azonban nem a magas osztalék elérése a célja, hanem a vállalat minél gyorsabb fejlődése, értéknövekedése, hiszen az ő haszna a tőkerész későbbi eladásában, vagy vállalat tőzsdére vezetésében rejlik.

Kétféle befektetési társaságot különböztet meg a szakma aszerint, hogy a vállalkozás mely időszakában fektet be. A klasszikus, de immáron kevésbé gyakori kockázati tőke, a vállalkozás magvető szakaszában invesztál, míg a fejlesztési tőke a már működő, érettebb életkorban lévő cégeket segíti. Az előbbi viszonylag kis befektetéssel nagyobb kockázatot vállal, de a haszna is nagy lehet, ha jól kivitelezik a projektet. Az utóbbi nagyobb volumenű, megfontolt beruházás biztos haszonnal. Kockázati tőke alapok/társaságok különböző pénzügyi intézmények, nyugdíjalapok, alapítványok, biztosítók illetve magánszemélyek tagságából állhatnak. A különféle pénzügyi társaságoknak is vannak saját alapjai, amelyeknek célja, hogy az anyacég számára új technológiákat hozzanak, vagy új piacot teremtsenek. Üzleti angyalnak hívják azt a tehetősebb magánszemélyt, aki önállóan fektet be.

A kockázati tőke beruházásainak sikertörténete a hetvenes években kezdődött az Egyesült Államokban, a Szilícium-völgyben. Az akkoriban még kezdő, vagy magvető korban lévő informatikai cégek tervei túlzottan merésznek bizonyultak a bankoknak, viszont néhány tőkealap észrevette a bennük rejlő lehetőséget és a segítségükre sietett. Az eredmény sikerességét nem szükséges bemutatni, a Szilícium-völgy attól kezdve nemzetközileg is követendő példává vált. Azóta az amerikai bankok bátrabbá váltak, úgyhogy az üzleti angyalok a háttérbe szorultak, ráadásul az elemzők szerint ők is egyre kevésbé vállalják fel a kockázatot.

Hazánkban a rendszerváltás után jelentek meg az első külföldi tőkét mozgósító befektetők. Az azóta eltelt időszakban elemzők szerint, mintegy 1,2 milliárd dollárnyi külföldi kockázati tőke áramlott a magyar vállalkozásokba.

Az alapok és a külföldi üzleti angyalok sikerei azonban nem indították be a hazai befektető-jelöltek kedvét. Szakértők szerint ennek több oka van. Egyfelől a befektetők szerint kevés az igazán jó ötlet, illetve még kevesebb a jó üzleti tervvel alátámasztott projekt. A másik oldalról az innovatív ötlettel rendelkező magvető korban lévő vállalkozások nem népszerűek a tőkebefektetők körében, a magas kockázat miatt.

Azok a cégek, melyek megerősödtek, elérték az életképes kort inkább banki hitelhez, pályázati támogatáshoz nyúlnak. A kilencvenes évek közepén gyakran az is előfordult, hogy egész egyszerűen nem találkoztak a két fél képviselői. Ennek áthidalására manapság internetes portálok, különböző fórumok és rendezvények működnek, ahol elsősorban a támogatást igénylő projektek kerülnek bemutatásra.

Elemzők elmondása szerint a kockázati tőkebefektetések különböző szektorok közötti megoszlásában a hazai piac hűen követi az európait. A dotcom lufi 2001-es kidurranása óta 2006-tól újra előtérbe került az internetes technológiával foglalkozó vállalkozások támogatása. Népszerűek a szoftverfejlesztő cégek, és az egyre emelkedő árak miatt, a megújuló energiaforrásokat célzó projektek is. Az egészségügy és a gyógyszeripar is részesül némi támogatásból, de például a filmiparból szinte teljesen hiányoznak az üzleti angyalok. Magyarországon az uniós pályázatok segítségével megépülő technológiai parkok immár közelebb hozzák egymáshoz a feleket, így a befektetők közvetlenül szemezgethetnek a különféle ötletek és projektek között.

Menedzsment Fórum 

Jogi nyilatkozat 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!