3p

Tulajdonosi eszközökkel, a veszteségek minimalizálásával és a bányászati szerkezetátalakítási program támogatásának meghosszabbításával tervezi a kormány biztosítani a Vértesi Erőmű hosszabb távú működését - derül ki a június 23-i kormányhatározatból, amely a szerdai Magyar Közlönyben jelent meg.

A határozat szerint a társaság finanszírozását a Magyar Villamos Művek (MVM) biztosítja, azonban az erőműnek hatékonyságnövelő programot kell kidolgozni a veszteségek csökkentésére és a kormány szükségesnek tartja, hogy külső szakértőt vonjanak be a bányaművelés és az erőműi karbantartás hatékonyságának javítására.

Az MVM-nek magántőke bevonásával is elő kell segíteni a továbbműködés feltételeinek megteremtését, az intézkedések között a kormányhatározat a privatizációt és az eszközértékesítést említi.

A dokumentum szerint megkezdik a szénfillérként ismert, szénipari szerkezetátalakítási támogatás 2010 utáni meghosszabbításának előkészítését, illetve vizsgálják a támogatás összegének módosítását, egyúttal felkérik a pénzügyminisztert, hogy az intézkedéssel kapcsolatban kérje ki az Európai Unió álláspontját. A szénfillért minden áramfogyasztó fizeti, csak a Vért márkushegyi bányájának üzemeltetésére használható, értéke évi 7 milliárd forint.

A Vértesi Erőmű továbbműködését szolgáló intézkedések eredményéről november 30-ig kell tájékoztatni a kormányt.

Az MTI korábbi tájékoztatása szerint május végén a Magyar Villamos Művek megvizsgálta a 2100 főt foglalkoztató Vértesi Erőmű azonnali, vagy novemberi bezárásának lehetőségét.

Keleti György, Oroszlány MSZP-s képviselője elmondta, az erőmű nehéz helyzetének oka, hogy a megtermelt áramot a vállalat kétszer annyiért tudja előállítani, mint amennyiért eladja, ezért a cég életben tartásához havi egymilliárd forint szükséges. Ebben az összegben nincs benne az a közel tízmilliárdos kártérítési igény, amit a Vért a Kapolyi László cégével kötött előnytelen szerződéseknek köszönhet - tette hozzá a képviselő.

A politikus rámutatott, hogy a Vértesi Erőmű működtetése egyrészt nemcsak gazdasági, hanem szociális kérdés is, mert a 2100 munkavállaló mellett további 1500 külsős munkavállalót foglalkoztatnak, továbbá adók, járulékok és közterhek címén évente nyolcmilliárd forintnak megfelelő összeget fizetnek be az állami költségvetésbe.

Az erőműben a januári 2100 fős létszám 1550 főre csökken. Korábban 240 szerződéses erdélyi bányásznak nem hosszabbították meg a munkaviszonyát, a napokban pedig 300 fő leépítéséről állapodtak meg a szakszervezettel.

A Magyar Közlönyben szerdán megjelent kormányhatározat - a Vértesi Erőmű nevének említése nélkül - felhívja a pénzügyminisztert: intézkedjen a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanácsnál, hogy  az állami többségi tulajdonban lévő társaságok alakítsanak ki hatékony vállalatirányítási kereteket, beleértve  a kockázatkezelést és a belső ellenőrzést.

A korábbi tájékoztatás szerint többek között a Vértesi Erőművet is birtokló Magyar Villamos Művek Zrt. tett feljelentést  "a társaság korábbi vezetése által kötött kétes ügyletek miatt", illetve a közelmúltban elbocsátották a magyar légiforgalmi irányításért felelős társaság vezérigazgatóját, mert 48 millió euró értékben kötött jelentős veszteséget okozó devizaügyleteket, amiért a társaság felügyelőbizottsága büntetőfeljelentést tett.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!