5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy tegnapi beszélgetésen felvetődött, hogy addig az ECB nem vállalhat korlátlan kötvényvásárlást, amíg nincs valamiféle egységes európai fiskális főhatóság, amely ellenőrzést gyakorol az államok felett.

Ha ez megvalósul, akkor az ennek magukat alávető országokat már nyugodtan kimentheti majd a központi bank. Amíg azonban ez a struktúra nincs meg, addig marad az időszakos intervenció, ami ma is zajlik: veszi az ECB az olasz kötvényeket. persze ez egyrészt a problémát nem oldja meg, másrészt az egyre növekvő kötvényállomány egyre jobban megterheli az ECB-t - a nem realizált veszteségek miatt már most is bőven negatív az ECB saját tőkéje. Marad tehát az időnkénti intervenció, és amíg ez tart, addig nem számíthatunk másra, mint amit itt olvasunk:

//www.privatvagyonkezeles.hu/alapblog/37-zentuccio/628-irorszag-nem-volt-es-nem-is-lesz-gorogorszag

"Exportpiacaink problematikusak, az egész világon alig, Európában pedig szinte sehol sem számolhatunk a mienkénél nagyobb gazdasági növekedéssel. A múlt héten kénytelenek voltunk lefelé korrigálni a saját növekedésünkre vonatkozó előrejelzést...Az elkerülhetetlennek tetsző lassulást figyelembe véve, azt mintegy ellensúlyozandó – ezt önnek mondom el az elsők között - újabb megszorítások jönnek nálunk" - mondja az ír pénzügyminiszter de mondhatná bármely más európai állam gazdasági vezetője. És ennek köszönhetően egész Európában folytatódik a megszorítok-lelassulunk-még jobban megszorítok-mégjobban lelassulunk ördögi köre. Egész addig, amíg meg nem valósul a fiskális egység valamilyen formája, az ECB meghirdeti a végtelen állampapírvásárlást, és az államok finanszírozása rendben lesz. Bár még ezután is eltarthat a recesszió egy évig, mivel azért a végtelen finanszírozás mellett is elvárás lesz legalább az elsődleges államháztartási egyenleget pluszba hozni. A probléma tehát továbbra sincs megoldva. (viszont az általam is javasolt ECB szerepvállalás valószínűleg több tőkepiaci trendet komolyan és tartósabban meg tudna fordítani)

Másik érdekesség:

"Magyarország az első csatát, a pénzügyi egyensúly helyreállításának csatáját már megnyerte - az Európai Unióhoz történt 2004-es csatlakozás óta egyetlen évben sem mondták ki Brüsszelben, hogy 3 százalék alatti költségvetési hiány lesz Magyarországon - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter csütörtökön az MTI tudósítása szerint. "

A szomorú helyzet azonban a fenti diadaljelentéssel szemben az, hogy Magyarországnak csak egyszeri tételekkel, effektíve vagyonelkobzással lett 3% alatt a hiánya (nyugdíjpénztári vagyon einstandolása),  enélkül lenne vagy 6% a hiány - még az elmúlt 2 év hiányánál is magasabb érték. Tehát valójában nemhogy jó útra került volna az idei évben a költségvetésünk, hanem még rosszabbra. Ez kb olyan mintha valaki aki 150 ezret keres és 200 ezret költ minden hónapban, örömmel újságolja el barátainak, hogy habár mostmár 250 000-t költ havonta, mégis kiegyensúlyozta a családi költségvetést - azáltal, hogy eladta mondjuk a felesége jeggyűrűjét 100 000 forintért. Szuper. De mi lesz a következő hónapban???

Szóval annyira még nem kell örülni...

Harmadik:

A forint továbbra is elképesztően, hihetetlenül gyenge (ezt már több hete megállapítottam persze, de még most is meglep): az első fuvallatra ágynak dől. Mentségére legyen mondva, más KKEU devizák is gyengék, a napokban különösen a cseh korona, de ez önmagában nem nagy öröm. Az ország finanszírozása továbbra is esetleges: ma sem ment el annyi állampapír, mint amennyit szerettünk volna eladni, nagyot ugrott a hozamszint is, árazódik a kamatemelés. Fennáll, amit korábban láttunk: ha nincs külföldi vevő, akkor nincs vevő. Ha tartósan nem lesz, akkor az IMF-hez kell fordulnunk, nincs más lehetőség. Egyébként érdekes a forint kapcsán az MNB hallgatása. Azt gondolom, hogyha kissé dörgedelmesen jelzésértékkel interveniálna az azért tudná lassítani a mozgást és nem is feltétlenül kerülne sokba. Különösen annak fényében, hogy a jelenlegi forintárfolyam mellett simán lehet jövőre 6%-os infláció, ami már messze a célja felett van.

Egyébként a hazai folyamatokból jól látszik, hogy voluntarista módon nem feltétlenül lehet a reálváltozókat befolyásolni, csak a nominálisakat: a nagyarányú minimálbérnövelés szép lassan el fog olvadni a növekvő infláción keresztül. Vagyis az egésznek sok értelme nem volt...

Egyébként ez az európai mentegetés már egyre nehezebb: olyan mint egy csónak amelyiken vagy nyolc lyuk van: hiába tömünk be a kezünkkel-lábunkkal kettőt-hármat, a többin ömlik be a víz:

//www.portfolio.hu/deviza_kotveny/akk/rendkivuli_mozgasok_a_francia_es_osztrak_kotvenypiacon.158120.html

A helyzet valóban egyre drámaibb, ideje lesz a politikusoknak végre valami komolyat tenni! (szerencsére már leírtuk többen, hogy mit, úgyhogy gondolkodniuk sem kell: //www.privatvagyonkezeles.hu/alapblog/25-nyugdijas/631-a-damaszkuszi-uton

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!