3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hosszútávú részvénypiaci lejtmenetek nagyon gyakran úgy érnek véget, hogy a rossz hírek áradása ellenére az index már nem megy lejjebb, egyes papírok elkezdenek felfelé csorogni - mindenki őszinte meglepetésére.

Ezután igen gyakran egy oldalazó, bázisépítő mozgás alakul ki, miközben a hírek még mindig nem túl jók, inkább hitetlenség veszi körül a tőzsdét, nem látszik oka az emelkedésnek.

Ilyen bázisépítésre láthattunk példát az amerikai S&P indexben 2002-2003 során, és esélyét látom, hogy az európai részvényindexekben, nevesül az Eurostoxx 50-ben is hasonlóra van lehetőség.

Aki nem emlékezne: a dotcom-buborék kipukkanása után az S&P500 1550 pontról 770 pontig esett 2002 közepére, ám ezután a 800 pont körüli zóna többször is megállította az esést: augusztus után októberben és márciusban is ekörül volt a mélypont, és az index 10 hónapon át nagyjából a 800-900 pontos sávban "pihent", miközben túl sok optimimzmusra okot adó hír nem érkezett. Ám eközben már értek a monetáris és költségvetési stimulus hatásai, és hamarosan az amerikai és világgazdaság is erőre kapott, a bázis pedig ugródeszkaként szolgált a 2007-ig tartó emelkedéshez - amit persze az elején eléggé kevesen hittek el.

Mit látunk Európában? A 2011 augusztusi összeomlás óta bő egy éve vad fel-le jojózás jellemzi Európát, a gazdaságpolitikai válaszok, vagy inkább bénázások eredményeképp hol inkább az optimizmus hol inkább a pesszimizmus hullámai voltak az erősebbek. Nem nagyon lehet olvasni olyan elemzést, sőt, a legjobb jel, hogy magam sem hiszek benne, hogy Európa tartósan megoldotta volna a problémáit, tehát a pesszimizmus még mindig igen magas a régióval szemben. Ám eközben a piacokon elképesztő javulást lehet látni. A perifériaországok kötvényhozamai mélyben vannak, árfolyamuk csúcsokat verdes: az olasz 10éves 4,76%-ra esett október elején, ilyen alacsonyan jó egy éve nem volt; a spanyol kétéves kötvény is bőven 3 % alatt; a portugál és ír állampapírok hozama elképesztően alacsony a korábbiakhoz képest (pl. ír 9éves hozam: //www.bloomberg.com/quote/GIGB9YR:IND/chart).

Mi lehet az oka ennek? A téma természetesen változatlan: ha nincs világvége, akkor meg kell venni a kockázatos eszközöket, így a részvényeket is, mivel a hatalmas profitzsugorodás után már egy gyenge talpraállás esetén is könnyen lehet jelentős profitbővülés és árfolyamemelkedés. Tudok ebben hinni? Nem nagyon. Ám a piac azt mutatja, hogy jó eséllyel bázist, ugródeszkát építenek az európai részvények, amiből tartós emelkedés jöhet. Ez lenne az igazi meglepetés!

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!