A gazdasági minisztérium reményei szerint az új jogszabályok többek között a lánctartozások jövőbeni kialakulásának gátat szabó eszközök segítenek a szektornak. Ezek között olyanok találhatók, mint a kis- és közepes vállalkozók védelmét garantáló, ún. építtetői fedezetkezelő intézménye, a kivitelezői regisztráció, a közbeszerzéseknél az összességében legelőnyösebb árajánlat elfogadása is.
Szaló Péter területfejlesztési és építésügyi szakállamtitkár háttérbeszélgetésen ismertette a Gyorsítás II. jogszabálycsomagot, a 2009. október 1-jén hatályba lépő legfontosabb újdonságokat. A szakállamtitkár elmondta, hogy az engedélyezési eljárások köre tovább egyszerűsödik, új eljárási formák vehetők igénybe, ugyanakkor az ellenőrzések szigorodnak. Meghatározott esetekben akár egyszerű bejelentéssel is megkezdhetők egyes építmények munkálatai, ám a jogkövető magatartás fenntartása érdekében, helyszíni ellenőrzéseken vizsgálják a bejelentés valóságtartalmát.
Szaló Péter részletesen kitért az újonnan létrejövő építtetői fedezetkezelő működésére. Hangsúlyozta, hogy a fedezetkezelő célja az átláthatóság, a pénzügyi és minőségi garanciák biztosítása. Az új intézmény olyan hatékony biztosítékot jelent a nagyberuházóknak és a kisvállalkozásoknak egyaránt, amely véget vet többek között a lánctartozásoknak is. Egyben felhívta a figyelmet arra, hogy a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium honlapján megtekinthető a tárca szakmai álláspontja a fedezetkezelő működésével kapcsolatban.
Újabb szabályok a lánctartozás ellen
Nagyobb piaci biztonságot, minőségi kivitelezést és a vállalkozók védelmét várja a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM) a 2009. október 1-jével, illetve 2010. január 1-jével hatályosuló Gyorsítás jogszabálycsomagtól.