2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nyilasi kolléga ismét egeret ragadott, ami örömteli, hiszen jól ír és érdekes gondolatokat szokott felvetni. Ugyanakkor a múltban se mindig értettem vele egyet, de ez nem baj, más az időtávunk és a piaci hozzáállásunk is: virágozzék száz virág.

A Traubis írással kapcsolaban (0518 dátummal) reagálnék. Itt berakott egy csomó grafikont, amelyek mennek az égbe és azt mondja emiatt, hogy

"Irgalmatlan nagy lufikat fújtak a spekulánsok, amelyek mögött valójában semmilyen érték nincs, csak üres buborékok. "

Ez lehetséges, de önmagában attól, hogy emelkedik az ár még nincs buborék. A jelenlegi papírpénzrendszerünknek ugyanis természetes velejárója az infláció.Ezek mögött a pénzek mögött a hiten kívül semmilyen komoly fedezet nincsen, a gazdaságpolitikusoknak pedig időről időre érdeke a pénzt elértékteleníteni, s ebből a következik, hogy a különböző termékek és eszközök ára pénzben kifejezve, tehát nominálisan (legalábbis hosszútávon) emelkedésre ítéltetett.

Az olaj például 1980 és 2004 között nagyjából a 10-30 dolláros sávban mozgott, azaz az időszak végére reálértelemben nagyon olcsó lett, ennek korrigálása zajlott. Azon lehet vitatkozni, hogy mennyi a reális ára az olajnak, 40 vagy 80 vagy 120 dollár, de a folyamatos infláció miatt (ami ebben a rendszerben folyik, ahogy már Gino is megmondta) semmiképpen sem tartom reálisnak, hogy ugyanott legyen az ára ahol pl. 1985-ben vagy 1995-ben. Ugyanez igaz a mezőgazdasági termékekre is: a búza 1974-től 2007-ig nem emelkedett semmit, ami nonszensz ilyen környezetben (pláne hogy a legfontosabb termelési inputok jelentős részének az ára az olajtól függ: műtrágya, dízel).

Mondom mindezt úgy, hogy alapvetően jelenleg árupiaci árfolyamesésre számítok. Ám a "fiat money" rendszer hatásait nem lehet figyelmen kívül hagyni hosszabb távon. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!