A System Consulting ugyanakkor kisebb vízierőműveket is létesítene Ukrajnában a Tiszán mintegy 28 megawatt összkapacitással, a megtermelt áramot Magyarországra importálná.
A magyar villamosenergia-rendszer szabályozása szempontjából fontos tározós erőmű beruházás költségének nagyságrendjét Kapolyi László még nem tudta megmondani, csak annyit közölt: általában egy megawatt tározós erőművi teljesítmény kiépítése mintegy egymillió euróba kerül. A magyar-ukrán közös projekt kapacitásait fele-fele arányban osztanák meg Magyarország és Ukrajna között.
Kapolyi László emlékeztetett arra, hogy Magyarországon jelenleg több mint 300 megawatt szabályozó kapacitás hiányzik a villamosenergia-rendszerből, más szakértők ennek a dupláját hiányolják.
A magyar villamosenergia-rendszer mintegy 5,3 millió fogyasztót szolgál ki, ezek több mint 90 százaléka háztartás. A lakosság döntően azonos időszakokban használja az áramot, ami azt jelenti, hogy ilyenkor jóval többre van szükség, mint például éjszaka. Jellemzően a kereskedelemben és a szolgáltatásban sincs jelentős éjszakai áramfogyasztás, de az iparban a nap 24 órájában közel egyenletes a villamos energia felhasználás.
A fogyasztást természetesen nemcsak az életritmus, hanem az időjárás és más tényezők is befolyásolják. A villamosenergia-termelést ezekhez az igényekhez kell igazítani, ami a termelés szabályozását teszi szükségessé, mivel az áram nem tárolható.
A szivattyús energiatározó úgy termeli az áramot, hogy két különböző szintmagasságú víztározó között a magasabban fekvőből az alacsonyabban fekvőbe engedik át a vizet egy vízturbinán keresztül. Amikor kevés a villamosenergia-fogyasztás, az olcsó éjszakai árammal a vizet visszaszivattyúzzák a felső víztározóba.