A legtöbb elemző várakozásainak megfelelően ma 50 bp-ot emelt a jegybank az irányadó kamaton, 6%-ról 6,5%-ra. Nyilvánvaló, hogy egyrészt az európai adósságválság, másrészt a hazai gazdaságpolitikai hibák miatt a Magyarországtól, magyar kötvényektől elvárt hozamszint jelentősen megugrott az elmúlt hetekben, nem véletlen, hogy a mai 3 hónapos DKJ aukción is 7,32% lett az átlaghozam, miközben a 3-10 éves kötvények 9% környékén vannak. Eléggé egyértelmű, hogy amikor 6-7% a szlovén, spanyol, olasz állampapírok hozama EURÓBAN, akkor a sokak által eléggé kockázatosnak tekintett magyar papírokat nem veszik meg ugyanilyen hozammal, hanem csak (esetleg jóval) feljebb.
Lásd: "The 2014 note yielded 7.89 percent, the highest since September 1996 for a three-year bond and up from 4.93 percent when similar-maturity debt was sold last month."
A jelenlegi környezetben valószínűleg a magyar kötvények reális hozamszintje - amíg az előbb említett európai hozamok és a magyar gazdaságpolitikai feltételek fennmaradnak - 8-9-10% körül vannak. Az MNB azonban mint tudjuk nagyon óvatos lett mostanában, nem akar kamatot emelni. Jelezni szeretné persze egyrészt, hogy a forint gyengülése nem tetszik neki, de nem akar túl magasra emelni, mert tart a kormány haragjától.
Így pedig marad a görbe mögötti kullogás (amely persze lehet hogy utólag majd nagy bölcsességnek fog bizonyulni), de egyelőre véleményem szerint azzal jár, hogy a forint gyengülését ekkora emeléssel nem lehet megállítani, a további kamatemelési várakozások így csak nőni fognak. Sajnos várható volt ez az 50 pont (én is erre számítottam), de ez valószínűleg édeskevés lesz, minden tekintetben inkább csak olaj a tűzre...
Behind the curve helyett inkább ezt javaslom: Behind the wheel.
Üldözzük a görbét
Behind the curve - ezt mondják arra a jegybankra - jelen esetben az MNB-re is - amelyik csak lassacskán, késéssel, kis lépésekben próbálja követni a piaci folyamatokat, miközben azok messze szaladnak előle.