Magyarország mellett Szlovákia, Szlovénia, Olaszország, Románia, Görögország és megfigyelői státusszal Horvátország érintett a programban. Tóth Viktor, a projekt megvalósításában részt vevő Nyugat-Pannon Regionális Fejlesztési Zrt vezérigazgatója elmondta: az Európai Unió Délkelet-Európai Transznacionális Együttműködési Programja keretében megvalósuló FIDIBE elnevezésű projekt célja a délkelet-európai térség gazdasági versenyképességének javítása és dinamizálása, amely az érintett országok területén működő kis- és középvállalkozások, innovációs, technológiai, és ipari parkok fejlesztésére és támogatására jött létre.
A FIDIBE projekt feladata, az igazgató szavai szerint, hogy elősegítse a vállalati innovációt, támogassa a tudás alapú gazdaság fejlesztését Délkelet-Európában, egyúttal csökkentse a gazdasági fejlődésben mutatkozó egyenlőtlenségeket.
Az Európai Unió Délkelet-Európai Transznacionális Együttműködési Programja (South-East Europe programme - SEE) keretében a Közép-Pannon Regionális Fejlesztési Zrt. vezette konzorcium által benyújtott FIDIBE (Development of Innovative Business Parks to Foster Innovation and Entrepreneurship in the SEE Area) elnevezésű projektet az illetékes uniós bíráló bizottság támogatásra érdemesnek ítélte, így elindulhatott a projekt megvalósítása.
Tóth Viktor kiemelte: 821 pályázó közül választották ki és sorolták a 42 nyertes közé projektjüket. A Nyugat-Pannon Zrt. egy országos hálózattal rendelkező cégcsoportnak, a Regionális Fejlesztési Holdingnak a Nyugat-Dunántúli régióban működő tagja. A cég sokrétű tevékenységével elsősorban a magyar kis- és közepes vállalkozásoknak, valamint a települési önkormányzatoknak és társulásaiknak nyújt segítséget.
Az innovációs projekt keretében a következő két és fél évben elemzik majd a részt vevő régiók innovációs potenciálját, kiválasztják és szélesebb körben megismertetik a régióban működő üzleti- és innovációs parkokban működő és máshol is felhasználásra érdemes legjobb példákat. Elkészítik az innovációs parkok kézikönyvét, elősegítik az innovációs, technológiai, és ipari parkok együttműködését, bekapcsolódnak a parkok közös szabványrendszerének kidolgozásába. Részt vesznek a szakemberképzésben, a hatékonyság javítását célzó tanulmányok elkészítésében, internetes honlapokat fejlesztenek és konferenciákat szerveznek, valamint kiadványokat jelentetnek meg.
(MTI)