5p

Úgy tűnik, mégis lesz valami a magyar Szilícium-völgyből: az agrárlogisztikai központ első lakójának megérkezése után most a high-tech űripar magyarországi képviselői jelentették be, hogy a majdani innovációs és ipari parkban szeretnének helyet kapni. Ha minden jól megy, Magyarország űrtechnológiai nagyhatalom lehet. Mfor.hu tudósítás.

A füst mögött Etyek... (Mfor-montázs)

Aki azt hiszi, hogy viccről van szó, vagy Anettka elfoglalta a szerkesztőségünket, téved: Magyarország már eddig is jelentős eredményekkel büszkélkedhet az űripar területén. A Farkas Bertalan által kipróbált Pille nevű sugárzásmérő készüléket - illetve annak másodpéldányait - például még ma is használják a NASA-nál.

A magyar űripar a rendszerváltás óta eltelt időben sem állt le: számos egyetemi kutatóhely (ELTE, Műegyetem, Miskolci Egyetem anyagtudományi kutatócsoportja) és sok kisebb-nagyobb cég is (Admatis Kft. SGF Kft.) erősítette a magyar "csillagflottát".

Van tapasztalat

Persze nem arról van szó, hogy titokban űrhajósokat képeztek volna nálunk, vagy hatalmas hordozórakéták lennének eldugva a kiskunsági homokbuckák alatt. A magyar űripar leginkább apróságnak tűnő, de nélkülözhetetlen segítséget nyújtott főleg az európai misszióknak. Az űriparhoz kapcsolódó egyik leglényegesebb projekt a műholdas szökőár-előrejelző rendszer kiépítése volt a csendes-óceáni térségben. Például egy magyar cég, a Bonn Hungary Kft. által kifejlesztett berendezések veszik a LAPAN Tubsat indonéz műhold fedélzeti kamerájának képeit.

A Bonn Hungary Kft. most megállapodást kötött a magyar Szilícium-völgyet építő Talentis Zrt.-vel, jelentették be szerdán Budapesten. A két cég vezetői egy Űripari Technológiai- és Tesztközpont létrehozásáról szóló megállapodást írtak alá. A mintegy 2,2 milliárd forintos beruházás keretében egy többszintű, egymásra épülő, átjárható képzési-oktatási szolgáltatást is nyújtó űrkutatási központ épül majd fel. A magyar "bázison" technológiai és tesztközpont, a kapcsolódó kis- és középvállalkozások irodái és laborjai, valamint kutatás-fejlesztési intézetek is helyet kapnak.

Ha ez a projekt sikeres lesz, az azt is jelentheti, hogy Magyarország Európa vezető űripari nagyhatalmainak sorába léphet - mondta el a Menedzsment Fórumnak Solymosi János, a Bonn Hungary Kft. igazgatója. Ehhez három pillért kell megerősítenünk: továbbra is költséghatékonynak kell maradnunk, meg kell felelnünk a minőségi követelményeknek, és erősítenünk kell az innovációs gondolkodásmódot, tette hozzá.

Tovább kell lépni

A cégvezető szerint ezeknek a feltételeknek eddig is megfelelt a magyar űripar, most viszont fejleszteni kell. A hazai kutató-fejlesztő helyek közös problémája, hogy a megfelelő minősítésű szerelés és tesztelés Magyarországon nem megoldott, így csak hatalmas költségek árán, az elnyert megbízások jövedelmezőségét kockáztatva tudják a végszereléseket és a teszteléseket elvégezni valamelyik nyugat-európai központban.

A hazai "űripari műhelyek" méreteikhez képest nagy kutatási potenciállal rendelkeznek, a tesztközpont nélkül mégis esélytelenül indulnak a pályázatokon. Egy magyar tesztközpont lényegesen olcsóbbá tenné ezt a szolgáltatást - az összes uniós ország számára, véli Solymosi János.

A verseny azonban nagyon éles: Kelet-Közép Európa államai mind ott loholnak Magyarország sarkában, a "Keleti űrközpont" címért folyó versenyben. Nagy lehetőség előtt állunk, hiszen az űripar az egyik legnagyobb hozzáadott értéket képviselő ágazat Európában, hívta fel a figyelmet Solymosi János.

A Talentis ipari parkja azért lenne megfelelő hely számunkra, mert ott egy helyen lenne minden, sőt a további fejlődéshez szükséges terület is rendelkezésre áll a Zsámbéki-medencében - tette hozzá a Bonn Hungary Kft. igazgatója.

A megállapodás értelmében a Talentis biztosítja a beruházás infrastrukturális, ingatlanfejlesztési és uniós pályázati finanszírozási oldalát, a Bonn Magyarország Kft. pedig a központ működéséhez szükséges szakmai-kapcsolati potenciált, a több százmilliós high-tech műszer- és gépparkot, valamint a magasan képzett szakembergárdát.

"Bázis hívja Etyeket"

A beruházáshoz szükséges pénz megvan, azt azonban még most tervezzük, hogy ebből mennyire tudunk pályázni az Európai Unióhoz, mondta el lapunk kérdésére Takács Ernő, a Talentis Zrt. elnök-vezérigazgatója. Az építkezés jövő tavasszal kezdődik, ám idén ebből a pénzből már költenek területrendezésre, tette hozzá. Az űrtechnológiai központ Etyek közigazgatási területén lesz.

A tájékoztatón elhangzott, hogy idén más beruházások is megkezdődnek a Zsámbéki-medencében, összesen 16 milliárd forint értékben. Ez a pénz jórészt banki finanszírozás keretében áll rendelkezésre, de azt - mint ahogy az űrközpont építésének esetében is - még vizsgálják a Talentis szakemberei, hogy mennyi brüsszeli, illetve magyarországi pályázati forrást lehet mozgósítani a Szilícium-völgybe.

"Egyvalamit látni kell: a Talentis nemcsak magyar, hanem nemzetközi keretekben gondolkodik. Európában pedig igenis rendelkezésre áll annyi kockázati tőke, hogy jelentősebb állami vagy EU-s pénzek nélkül is felépíthessük Európa első tudásrégióját" - emelte ki végezetül Takács Ernő.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:
Ötmilliárd forintba került eddig a magyar Szilícium-völgy Megállapodás született a műholdas rádiónavigációs rendszerekről Késhet a GPS-t kiváltó európai Galileo

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!