3p

Írtam két éve egy kis könyvecskét a nagy tőzsdei válságokról és mániákról. Ebben az egyik főszereplő, és személyes kedvencem Jay Gould, aki egy igazi szívtelen, gonosz spekuláns volt.

A wikipédia ezt írja róla:

Jason "Jay" Gould (May 27, 1836 – December 2, 1892) was a leading American railroad developer and speculator. He has long been vilified as an archetypal robber baron,[2] whose successes made him the ninth richest American in history.

//en.wikipedia.org/wiki/Jay_Gould

Olyan rablóbáró volt, aki mindenen és mindenkin átgázolva szerezte meg amit akart. A Western Union (WU) távírócégben úgy jutott többséghez például, hogy először versenytársat állított (persze valójában csak kamuból, és külső befektetők pénzéből finanszírozva, akik mindenünket elbukták!) a természetes monopólium WU-nak, amivel letörte árait, amitől annak profitja összeomlott, és a részvények leértékelődtek, majd miután olcsón felvásárolta a WU részvényeket, az ellentársaságot bezáratta, az árakat visszaemelte, és hatalmasat nyert a részvények felértékelődésén.

Miről jutott ez most az eszembe? Arról, hogy az állam - szembemenve minden szakmai érvvel - nemcsak hogy 10%-kal csökkentette a rezsidíjakat, hanem további csökkentéseket tervez (egyébként ezt már több forrásból is hallottam): //www.portfolio.hu/vallalatok/energia/ujabb_rezsivagasok_johetnek_iden_2.177699.html

És, hogy a szabályozás mennyire fura, arról bővebben itt:

//www.portfolio.hu/vallalatok/energia/varro_hasonlo_arszabalyozas_boliviaban_szenegalban_jellemzo.177681.html

"Varró László, a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) földgáz-, szén- és árampiaci divíziójának igazgatója szerint a rezsicsökkentés árát elsősorban a szolgáltatók fogják megfizetni, aminek egyenes következménye a beruházások elmaradás, és a műszaki színvonal romlása. A szakember meglátása szerint a hálózatok állapota folyamatosan romlik, ami végeredményképpen ellátási zavarokat, áramkimaradásokat okozhat...Varró László elmondása szerint a mostanihoz hasonló 10%-os rezsicsökkentéshez hasonlítható lépések főként olyan országokban jellemző, mint Moldávia, Bolívia vagy Szenegál..."

Mi lehet az egésznek a célja? Feltéve, hogy racionális szereplőkről beszélünk, fenntarthatatlan árazási modellt nincs másért értelme kialakítani, csak azért, hogy olcsón megszerezhessük a céltársaságot. Hiszen ha veszteségessé válnak a közműcégek, akkor nyilván olcsón lehet őket majd felvásárolni - erre egyébként Matolcsy miniszter úr is utalt, amikor jelezte, hogy az állam szívesen visszavenné a szektor cégeit.

Habár Jay Gould biztosan büszke lenne magyar utódaira, de azért elég vadnyugati módszerek ezek...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!