A wikipédia ezt írja róla:
Jason "Jay" Gould (May 27, 1836 – December 2, 1892) was a leading American railroad developer and speculator. He has long been vilified as an archetypal robber baron,[2] whose successes made him the ninth richest American in history.
//en.wikipedia.org/wiki/Jay_Gould
Olyan rablóbáró volt, aki mindenen és mindenkin átgázolva szerezte meg amit akart. A Western Union (WU) távírócégben úgy jutott többséghez például, hogy először versenytársat állított (persze valójában csak kamuból, és külső befektetők pénzéből finanszírozva, akik mindenünket elbukták!) a természetes monopólium WU-nak, amivel letörte árait, amitől annak profitja összeomlott, és a részvények leértékelődtek, majd miután olcsón felvásárolta a WU részvényeket, az ellentársaságot bezáratta, az árakat visszaemelte, és hatalmasat nyert a részvények felértékelődésén.
Miről jutott ez most az eszembe? Arról, hogy az állam - szembemenve minden szakmai érvvel - nemcsak hogy 10%-kal csökkentette a rezsidíjakat, hanem további csökkentéseket tervez (egyébként ezt már több forrásból is hallottam): //www.portfolio.hu/vallalatok/energia/ujabb_rezsivagasok_johetnek_iden_2.177699.html
És, hogy a szabályozás mennyire fura, arról bővebben itt:
//www.portfolio.hu/vallalatok/energia/varro_hasonlo_arszabalyozas_boliviaban_szenegalban_jellemzo.177681.html
"Varró László, a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) földgáz-, szén- és árampiaci divíziójának igazgatója szerint a rezsicsökkentés árát elsősorban a szolgáltatók fogják megfizetni, aminek egyenes következménye a beruházások elmaradás, és a műszaki színvonal romlása. A szakember meglátása szerint a hálózatok állapota folyamatosan romlik, ami végeredményképpen ellátási zavarokat, áramkimaradásokat okozhat...Varró László elmondása szerint a mostanihoz hasonló 10%-os rezsicsökkentéshez hasonlítható lépések főként olyan országokban jellemző, mint Moldávia, Bolívia vagy Szenegál..."
Mi lehet az egésznek a célja? Feltéve, hogy racionális szereplőkről beszélünk, fenntarthatatlan árazási modellt nincs másért értelme kialakítani, csak azért, hogy olcsón megszerezhessük a céltársaságot. Hiszen ha veszteségessé válnak a közműcégek, akkor nyilván olcsón lehet őket majd felvásárolni - erre egyébként Matolcsy miniszter úr is utalt, amikor jelezte, hogy az állam szívesen visszavenné a szektor cégeit.
Habár Jay Gould biztosan büszke lenne magyar utódaira, de azért elég vadnyugati módszerek ezek...