3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Klasszikus bevásárlási jelzés - ami elég gyakran jól működik - ha megvárjuk amíg egy krízis során egy nagy "név" tönkremegy és kényszerlikvidálják a portfólióját.

Ez a kényszerlikvidálás igen gyakran a válság (de legalábbis egy fázisának) mélypontját jelzi, mivel az addig pozícióikat hitelből tartóktól az eszközeiket gyakorlatilag kényszerrel elveszik, azok ára a gyors kényszereladások miatt mélybe hullik, minden gyenge szereplő elveszíti pozícióját, s azok erősebb, jellemzően nem tőkeáttételből vásárlókhoz kerülnek. És a kényszerlikvidálás miatt az árfolyamok jellemzően fundamentális értékük alá esnek - mivel az eladóknak nagyon sürgős, így gyorsan, olcsón adják portékájukat.

Számtalan ilyet lehetett látni a piacok történetében, az elmúlt évekből talán ismerős lehet Nick Leeson Nikkei vételi pozícióinak likvidálása (amely a több, mint százéves, köztiszteletben álló Baring's Bank csődjével járt együtt), Orange County csődje (amely tőkeáttételes amerikai állampapírvételek miatt történt - kényszerlikvidálásuk egyben az amerikai állampapírok mélypontját jelezte, árfolyamuk azóta, 1994 vége óta sem volt olyan alacsonyan), vagy az Amaranth hedge fund összeomlása, a Tiger Fund értékalapú befektetéseinek kiszórása, és az alap bezárása (a Nasdaq mánia idején, 1999-2000-ben az olcsó, "value" papírok ára összeomlott, miközben a veszteségtermelő internetcégek szárnyaltak, ez az akkori Soros mellett leghíresebb hedge fund guru karrierjének végét jelentette), de 1998-ban ilyen volt például az LTCM-fiaskó is.

Amikor egy nagy név csődbe megy, és pozícióját kényszerlikvidálják, akkor érdemes lehet szétnézni, és elgondolkodni azon, hogy ez mit jelent: igen gyakran piaci fordulópont következik belőle (magyar példákat is mondhatnék párat az elmúlt évekből, de inkább nem teszem, hiszen ki tudja, hogy nem kerül-e az ember egyszer a rossz oldalra, és én sem szeretném ha ezzel hergelnének fordított esetben).

Mindezek fényében már korábban is elgondolkodtatott az MF Global csődje, akik európai állampapírokat tartottak jelentős tőkeáttétellel, és ez lett a vesztük: novemberben kényszerlikvidálták pozícióikat. A tapasztalt befektetők szeretnek ilyenkor vásárolni, és minő csoda, ezt olvassuk a portfólión:

//www.portfolio.hu/befektetesi_alapok/kulfoldi_alapok/elerkezett_vegre_a_fordulat_a_valsagban_soros_mar_bevasarolt.159745.html

Állítólag Soros György vette meg az MF Global pozícióinak egy részét. Nyilván a tapasztalt öreg róka úgy gondolta, hogy a kényszerértékesítésben olcsón vehet - és a megvett kötvények, ha még megvannak, most éppen jelentősebb nyereséget mutathatnak. Habár úgy látom, hogy az európai válság még sokáig fog tartani, a jelzés mégis elgondolkodtató, és könnyen lehet (bár egyelőre nem ez a fő forgatókönyvem), hogy láttuk a pánikot és hozamcsúcsokat az európai kötvénypiacon, miközben a gazdaság s megszorítások miatt tovább süllyedhet a recesszióba...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!