Az Orbán Viktor szerda délutáni sajtótájékoztatójáról szóló tudósításunkban rögtön kiemeltük, hogy a miniszterelnök szavai tisztáztak egy fontos kérdést. Eddig ugyanis arról volt szó, hogy az árfolyamrögzítást igénybe vevőknek 2015-től sem növekedhet 15 százaléknál nagyobb mértékben a törlesztőrészletük. Ezzel szemben tegnap a kormányfő már arról beszélt, hogy a gyűjtőszámla miatt nem lehet ennél nagyobb a növekedés.
Tegyük fel, hogy például valaki igénybe veszi a 180 forintos árfolyamgátat és mondjuk három év múlva 220 forint lesz a frank, akkor az máris több mint 20 százalékos növekedést jelentene. Azaz a kormány akaratából akár azt is ki lehetne olvasni, hogy az árfolyamgátat igénybe vevők 2015 után sem biztos, hogy a tényleges árfolyamon fognak törleszteni. Ezzel szemben Orbán Viktor szavaiból az következik, hogy a hároméves időszak végén visszaállnak az akkori árfolyam szerinti törlesztésre, és azon felül nem lehet 15 százaléknál nagyobb mértékű a növekedés. Látszólag szőrszálhasogatás, de a két értelmezés közti eltérés akár havi több ezer forintot is jelenthet és nagyban befolyásolhatja azoknak a döntését, akik gondolkodnak az árfolyamrögzítésen.
Szerda délután tehát mindenki örült, hogy végre tisztázódott a kérdés, a tisztánlátás öröme egészen addig tartott, amíg el nem olvastuk a tegnapi sajtótájékoztatóról szóló közleményt. "Azoknak az embereknek, akik úgy döntenek, hogy igénybe veszik az árfolyamgát lehetőségét, törlesztőrészletük emelkedése 2015 után sem lehet több, mint 15 százalék - jelentette ki a miniszterelnök a mai kormányülésen elfogadott rendeletről szólva" - olvasható a dokumentumban. Valóban volt erről is szó tegnap, csak éppen a kormányfő nem ezt mondta, amit a közleményben a szájába adtak.
Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a kormany.hu főoldalán a közleménynél megint a másik idézet szerepel: "Az árfolyamgát miatt 2015 után sem növekedhetnek 15 százalékot meghaladó mértékben a havi törlesztő részletek - hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök a szerdai kormányülést követően". Most akkor vagy nem érzik a különbséget a két kijelentés között, vagy ha gonosz akarok lenni, akkor ők sem tudják, mi van abban a rendeletben, amit elfogadtak.
Eszembe sem jut azt feltételezni, hogy szándékosan ferdít a kormány közleménye, netán direkt tartja bizonytalanságban a bajba jutott devizahiteleseket. Ugyanakkor ezek után csak egy dolgot tehetünk: kíváncsian várjuk, hogy a tegnap elfogadott rendelet megjelenjen a Magyar Közlönyben, hátha akkor tisztázódik a sokakat érintő kérdés.
Update: A csütörtök délutáni kormányszóvivői tájékoztatón Kovács Zoltán kommunikációs államtitkár tisztázta a helyzetet: a rögzített törlesztőrészlethez képest nem lehet nagyobb 15 százaléknál az emelkedés, azaz a jelek szerint Orbán Viktor értette félre az elfogadott rendelet lényegét.
BK