Következtetések
A vállalatok környezettudatosságának térnyerése gyerekcipőben jár, bár hazánk kedvező csírákat mutat. Egy cég komoly piaci és hosszútávú megítélésbeli előnyökhöz juthat, ha alkotó módon használja ki a környezetkímélőbb gazdálkodásban rejlő lehetőségeit. Ezeket a lehetőségeket azonban nagymértékben meghatározzák adottságai. Legkorábban a szennyező iparágakban működő vállalatok kezdték el a környezetvédelmet stratégiájuk részévé tenni (pl. vegyipar), valamint az üzleti kiválóságra törekvő cégek (pl. autógyárak, nagyobb elektronikai gyártók, stb.). A nagyobb cégek nagyobb szervezettségüknél fogva jobban hamarabb intézményesítették a környezetvédelmet. Természetesen a szilárd piaci helyzet is elősegíti az ilyen változásokat.
A fentiek mellett nagy jelentőséget kell tulajdonítanunk a szubjektív elemeknek. A hivatásos vállalatvezetők sikerének jellemzői már mások, mint a korábbi tulajdonos igazgatóké. Az új szerepkör gyakran nagymértékben csökkenti a környezettudatos vállalatirányítás esélyeit. Ez nem a megközelítés hátrányos volta miatt van, sokkal inkább a vonzóbb, rövidtávú előnyökkel kecsegtető lehetőségek versenye miatt.
A helyzet orvosolható, ha az előnyöket felismerő és realizálni képes "bajnok" van a vállalatnál. Ez lehet maga a változásokat előidézni képes felsővezető, vagy megfelelő ismeretekkel, képességekkel, formális és informális hatalommal rendelkező alkalmazott, aki képes fogékonnyá tenni a felsővezetést. Ugyanakkor az ilyen változások tiszavirág életűek, ha a cég nem kap folyamatos pozitív visszacsatolást környezeti erőfeszítésit illetően a piacról és az érdekelt felektől, ezért van nagy jelentősége a környezeti díjaknak, pozitív sajtónak, környezettudatos vásárlói rétegnek, a változást segítő szakmai szervezeteknek. A fentiek miatt nagy jelentőséget tulajdoníthatunk a vállalatvezetők tudatformálásának.
A cikk első része
Vállalatok környezettudatosságának támogató és akadályozó tényezői - 2
A környezettudatos vállalaton olyan gazdálkodót értünk, amelynek vezetése felismeri, hogy a tisztább tevékenység nem feltétlenül kerül többe, sőt, kisebb anyag és energiafelhasználáson, jobb piaci megítélésen, növekvő dolgozói megelégedésen, a hatóságokkal és más érdekelt felekkel való jobb viszonyon keresztül anyagi és nem materializálható előnyökkel is járhat rövid és hosszú távon. Mégis, a valóságban hazánkban a vállalatoknak csak egy kis csoportja indult el ebben az irányban.