A készülő szabálytervezet hozzányúlna az áfa irányelv teljesítési időpontra és számlakibocsátásra vonatkozó szabályaihoz, és szigorú, minden tagállam számára kötelezően alkalmazandó előírásokat vezetne be - ismerteti a PMX Consulting Group Magyarország Adótanácsadó Kft. sajtóközleménye.
A változtatások az unió 27 tagállamának eltérő szabályozása miatti ellentmondó jogértelmezések és jogalkalmazások kiküszöbölésére irányulnak, elsősorban a határon átnyúló ügyletek esetén, különösen a számlázás, és az áfa-elszámolás területén.
Szalai János, a PMX Consulting ügyvezető partnere szerint Magyarország sok tekintetben eminens, mert már most alkalmazza az uniós "javaslat" előírásait, ugyanakkor a tervezett változások itthon is minden cég, vállalkozás, szervezet működését alapvetően befolyásolják majd.
A belföldi ügyletek esetében újszerű lesz a vevő adószámának kötelező feltüntetése a számlán, az adómentes tevékenységek esetén is kötelező számlázás, vagy éppen az uniós szinten kötelezővé váló hatéves számlamegőrzési szabály. Bár a tervezetet még nem fogadták el az EU-ban, és így a jelenleg a parlament előtt lévő, 2010. január 1-jén hatályba lépő áfatörvény-módosítás nem is tartalmazza ezen változásokat, az időben történő felkészülés az adótanácsadó cég szerint hasznos volna minden érintett számára.
A PMX Consulting szerint az egyik legfontosabb változtatás, hogy uniós szinten egységessé válik az adófizetési kötelezettség keletkezésének - közhasználatú kifejezéssel a teljesítésnek - az időpontja, mind a termékértékesítések, mind a szolgáltatásnyújtások esetén, ideértve a folyamatos teljesítésű ügyleteket is. Ezt az időpontot kötelező lesz feltüntetni a számlán minden tagállamban. Egységesedik a számlakiállítás időpontjának a szabályozása is, ugyanis a tervezet szerint minden tagállamban kötelező lesz a teljesítést követő 15 napon belül kiállítani a számlát. Ezek Magyarországon már most is alkalmazandó szabályok, így nem jelentenek a magyar adóalanyok számára a jelenlegi helyzethez képest többlet adóterhet - mutatott rá Szalai János.
Ezzel szemben már a hazai vállalatokra nézve is jelentős változás az az előírás, hogy az adóalany szervezetek közötti számlának (B2B) kötelező tartalmi eleme lesz a vevő adószáma. Továbbá a kizárólag, vagy főként adómentes értékesítést végző szervezetek (például a bankok, biztosítók, alapkezelők) számára lényeges, és az alapvető bizonylatolási folyamatukat érintő tervezet, hogy az adómentes ügyletek esetében is legalább egyszerűsített számlát kell majd kibocsátani, s az adómentes ügyletekről kiállított számlán a mentességet kötelezően "EX" megjelöléssel kell jelezni. Fordított adózás alá eső ügyletekről kibocsátott számlán pedig szintén kötelezően fel kell tüntetni az "RC" megjelölést, ez fogja a tranzakció fordított adózási jellegét jelölni a számlán.
A tervezet szerint a külföldi devizában kiállított számlák esetén az áfa összegét az Európai Központi Bank által jegyzett árfolyamon kell majd átváltani forintra. A tervezet a számlamegőrzési kötelezettség szabályait sem hagyja érintetlenül, ugyanis hatéves megőrzési kötelezettséget ír elő minden tagállam számára azzal, hogy egyértelművé teszi, hogy az elektronikus úton is teljesíthető.
A tagállamoknak az ismertetett szabályokat a közeljövőben át kell ültetniük nemzeti jogi szabályrendszerükbe.
(MTI)