A kormány a múlt nyáron hozott rendeletet a Kutatási és Technológiai Innovációs Alapból történő támogatásról, de nem léptette hatályba a támogatás célját, mértékét, valamint az elszámolható költségeket tartalmazó fejezeteket. Ezt pótolta most, január 27-i hatállyal, s egyúttal néhány elemét módosította is a rendeletnek.
Az alapból támogatás akkor nyújtható, ha az bizonyíthatóan növeli a K+F tevékenységben részvevők számát vagy a várható eredményeket, s csökkenti a projekt időtartamát. Nem kell bizonyítani a mutatók előnyös változását - egyebek mellett - akkor, ha a kis- és középvállalkozásoknál a K+F támogatás, illetve a megvalósíthatósági tanulmányhoz nyújtott támogatás nem éri el a 7,5 millió eurónak megfelelő forintösszeget, továbbá az ennek a vállalkozói körnek nyújtott iparjogvédelmi támogatásnál.
100 százalékos is lehet a támogatás
A támogatás mértéke alapkutatásnál 100 százalék, ipari kutatásnál 50, míg kísérleti fejlesztésnél 25 százalék lehet. Az előbbi maximális támogatási arányok a kisvállalkozásoknál 20, a középvállalkozásoknál pedig 10 százalékponttal emelkednek. További 15 százalékponttal emelhető a támogatás aránya - de csak 80 százalékig - akkor, ha ipari kutatást vagy kísérleti fejlesztést két egymástól független cég együttműködve végez. További feltétel ebben az esetben, hogy a kutatás-fejlesztést két különböző uniós tagállamban végezzék.
Szintén 15 százalékponttal emelhető a támogatás akkor, ha egy cég az uniós, egyebek mellett űrkutatási célokat finanszírozó Eureka alapján vállalt egyedi programokhoz kapcsolódik a saját projektjével. Ekkor a maximális támogatás ipari kutatásnál 90 százalék, kísérleti fejlesztésnél pedig 65 százalék lehet.
Preferált kategória a klaszter
A rendelet valamennyi támogatás-kategóriára további részletes szabályokat tartalmaz. Például a magasan képzett munkaerő kölcsönzéséhez 50 százalékos támogatás igényelhető az alapból, de külön csoportot alkotnak a fiatal innovatív vállalkozások is. Ez utóbbiak Budapesten és Pest megyében legfeljebb 1,25 millió eurónak megfelelő, míg az ország többi részén 1,5 millió eurónak megfelelő támogatást kaphatnak.
Külön támogatott kategória a klaszter, amelybe a különböző méretű és tevékenységű, de a fejlesztésben egymáshoz kapcsolódó cégek tömörülnek. Ezek beruházási támogatást kaphatnak az alapból, de az régiónként eltérő, 15-50 százalék közötti mértékben.