3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A görög gazdaságról sok rosszat lehet elmondani, de több jel utal arra mostanában, hogy talán felcsillan a fény az alagút végén.

 
4 hónapja folyamatosan pluszos a görög folyó fizetési mérleg, amely éveken át masszív mínuszban volt, és azt jelezte, hogy az ország többet fogyaszt, mint amennyit termel, lehetőségein felül él és költekezik. Az adatokban csak egyetlen hónap (!!!) volt eddig ami pluszos lett volna, 2010 május, még a nyári turistaszezon alatt is mindig mínuszos volt. A jan-szept kumulált folyfiz 2010-ben -16mrd euró volt, 2011-ben -14,7 mrd, idén -3,4mrd, ami óriási javulás. Brutális az alkalmazkodás, omlik az import össze és nő az export, hasonlóan ahhoz, mint ami Magyarországot jellemezte 2008-9 során. A bejelentett megszorítások (bő 9 mrd euró 2013-ban!) eredményeképpen egyértelműnek tűnik, hogy jövőre bőven pluszos lesz a folyfiz a görögöknél, azaz szép lassan elkezdenek tudni törleszteni a világ felé.
 
Egyébként az elmúlt 4 hónap (jún-szept) összege +3,1 mrd euró, míg tavaly ugyanez az időszak -3,4mrd euró volt.
 
Ez azt jelenti, hogy tényleg be fog indulni az adósságleépítés /persze ha a lakosság fellázad lés kilépnek az más tészta/.
 
***
2007 óta 23%-ot estek. Az esés 2010-ben 4,7%, 2011-ben 5,4% volt, idén -11,7%. Ebből is ugyanaz látszik, mint a fentiekből: a görögök próbálták húzni-halasztani a problémát, de idén valóban beindult a megszorítás-alkalmazkodás és várhatóan jövőre is tartani fog. Ha kibírja a nép, akkor szerintem az eurózónán belül is túlélhetnek.
 
Plusz a saját számításaim alapján - amiben benne van, hogy a korábbi ígéreteknek megfelelően az ECB görög kötvényeken elért profitját visszaadják a görögöknek, lesz egy 30%-os sikerességű private bond buyback 40%-os árfolyamon és a kamatszintet leviszik 2%-ra és 2014-15-től beindul valamekkora privatizáció és nincs az eddig bejelentetteknél több új megszorítás - ezzel a görög államadósság 170%-on tetőzik 2014-ben és 2020-ra 123%-ra esik.
 
***

A gigantikus gazdasági válság ellenére is folyamatosan jobbak a görög költségvetés számai a vártnál:

//www.minfin.gr/content-api/f/binaryChannel/minfin/datastore/35/bc/47/35bc47a676ef23a2537ab99a8d181f02f7aa3812/application/pdf/Preliminary_SB_execution_monthly_bulletin_Oct_2012.pdf

Az elsődleges egyenleg alig mínuszos: -1,1 mrd euró, szemben a tavalyi -5,8 mrd euróval és a tervekben szereplő -2,4 mrd euróval.

***

Szummakumlaude: A görögök azt az egyetlen utat járják, amivel esélyük lehet az eurózónán belül maradva kilábalni a válságból. Az, hogy ez sikerülni fog-e még mindig kétesélyes, de mostmár vannak annak jelei, hogy az út végigjárható.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!