Szóval folyik a recesszió beárazása, méghozzá eléggé agresszívan, immáron elérte a fémeket, olajat, egyéb nyersanyagokat is. Ami talán még ennél is érdekesebb, hogy az egyik legkomolyabb mozgást az euribor határidők produkálták. Trichet bejelentése (mindenféle korlátlan likviditásbiztosítás) alátámasztotta azt, amit korábban is gondolni lehetett: Európában IS a likviditásfokozás, nullkamat, pénznyomtatás lehet a megoldás a válságra. A 2012 decemberi európai kamatlábhatáridők szerda este még 1,75% körüli alapkamatot áraztak, tegnap estére ez 1,5% közelébe esett, amely egy nap alatt hatalmas mozgás, ekkorát az elmúlt pár évben nem is láttam. Többször leírtam, hogy eddig az ECB-t komoly, antiinflációs politikát folytató jegybankként képzelték el. Amennyiben ez a nézet elkezd leomlani, komoly euró-gyengülésre kerülhet sor. Egyelőre még csak azt árazzák a piacok, hogy a kamatemeléseknek vége, de azt még nem, hogy az ECB hátraarcot csinál, és hatalmas mennyiségben nyomtat pénzt, ám szerintem előbb-utóbb ez is bekövetkezhet.
Szóval most egyelőre a recessziótól ijedtek meg a befektetők (majd azért ebből a nagy esésből valószínűleg lesz valamiféle korrekció, de nehéz megjósolni), ennek hatására történtek a hatalmas esések a tőzsdéken. A következő fázis az lehet, hogy rájönnek, hogy az előzőek következménye végtelen pénznyomtatás lesz mindenhol. Ez pozitív lehet az aranyra, a jenre, negatív az euróra, és kisebb részben a dollárra (mert ez ott már senkit nem fog meglepni).
Végtelen pénznyomtatás lesz mindenhol
Úgy tűnik, nem pihennek a befektetők, egyre inkább terjed az a nézet, hogy a világgazdaság lejtőre kerülhet, recesszió lehet. Nem hiába szól a mondás: a tőzsdék az elmúlt 6 recesszióból 9-et megjósoltak :)