2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában ezúttal apró képeket villantunk fel a XIX. század vendéglátásából. Kiderül, miért lett Trombitás a Moszkva téri kocsma neve, s mit keresett a Zum Af-ben a majom az asztalok között.

Fecskendőből adták a levest és a híg főzeléket a Kövér Tetű nevű helyen az 1880-as évek végén. A döntően diákok által látogatott műintézmény pincére, amennyiben valaki nem tudott fizetni, nemes egyszerűséggel visszaszippantotta az eledelt a csőbe.

(Illusztráció)

Másról volt híres a Kálvin téri Bátori kávéház. Ott ugyanis olyan koktélt, bizonyos trumfpandlit szolgáltak fel, amely háromféle, egymással nem keveredő italból állt - ezek együtt a nemzeti színeket adták ki. Mikor tulajdonosa 1869-ben meghalt, egyik utódja Beyer Marcell lett. Leánya, akit a közönség kedveskedve csak Renonszkának hívott, utóbb magyar nevet választott magának: ő volt Bajor Gizi, híres-neves színésznőnk.

A Zichy Jenő utca és a Körút sarkán nyitotta ki kapuit 1912-ben a Kristály Kávéház, amelynek roppant ízléstelenre sikeredett a berendezése. A hely arról volt híres, hogy 1913-ban itt is bevezették a kor egyik újítását, az úgynevezett revier-rendszert, amely szerint minden felszolgáló maga veszi át a vendégtől az általa kivitt étel- és italnemű árát. Ez ma megszokott dolog, ám akkor erős harcot folytattak érte az alkalmazottak - vélhetően nem nehéz kitalálni, hogy a borravaló miatt. (A durva fordításban életteret jelentő francia revier szót akár az ornitológusoktól is átvehették a mozgalmárok…)

E heti cikkünk zárásaként pedig emlékezzünk meg a Rákóczi út 41. szám alatt 1929-ben kinyílt Automata büféről, ahol a fogásokat gépekkel szolgálták ki. A szakma lelkesedett az új megoldásért, ám a közönség ragaszkodott a hagyományos módszerekhez, így kevéssé látogatta a helyet. A bolt 1932-ben tönkrement, helyén 1933-ban a székely stílusú Góbé Vendéglő nyitotta ki kapuit.

(Folytatjuk)

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!