A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) elnökének tudományos szakterülete a matematikai-statisztikai modellek kidolgozása a fogyasztói és média piacokra.
Pályáját a Tömegkommunikációs Kutatóközpontban kezdte, majd dolgozott az egyesült államokbeli Berkeleyben a California Egyetemen, a New York-i Columbia Egyetemen és számos amerikai nagyvállalat kutatóközpontjában. Alapítója és első vezetője volt az RTL Klub, majd a Viasat3 televíziós csatornáknak, illetve vezérigazgató-helyettese a Pantel Távközlési Rt-nek.
A több tudományos fokozattal rendelkező Pártos Ferenc kinevezése előtt, 2001 és 2006 között a CEU Business School dékánja és ügyvezető igazgatójaként dolgozott.
Növekedni kell
Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta: főleg nemzetközi tapasztalatai és a tőkevonzásban szerzett jártassága miatt esett a választás a volt médiamenedzserre. A kormány ugyanis azt szeretné elérni, hogy 2013-ra Magyarország több tényezős "innovációs képessége" 35 százalékkal emelkedjen.
Hogy ezek a célok valóban meg is valósulhassanak, nem kevés pénzt, hét év alatt ötszázmilliárdot költ el ezen a területen a kormány. Ennek közel a fele található a Kutatási és Technológiai Innovációs Alapban, a másik fele pedig EU-s pénz, ami a Gazdaságfejlesztési Operatív Programon keresztül jut el a területen működő kutatóhelyekhez, cégekhez.
A Pártos Ferenc vezette NKTH-nak igen fontos feladat jut a pénzek elosztásában. A hivatal a kutatás-fejlesztési és innovációs terület szolgáltató szervezeteként és kormányzati ügynökségként is működik majd a tervek szerint. Ez a szervezet fogja kiírni és lebonyolítani azokat a pályázatokat, amelyekkel pénzhez juthatnak az innovációban utazó tudományos műhelyek és cégek. Ezen felül a kiemelt jelentőségű nemzetközi nagyberuházásokat is szervezi majd, és regionális feladatokat is ellát.
Nem pecsétel
Az NKTH frissen kinevezett elnöke elmondta: olyan hivatalt kíván kialakítani, amely nem csak "hátradől a karosszékben és időnként pecsétel", hanem amely a "terepen dolgozva" aktívan részt vesz a folyamatok szervezésében.
Hozzátette, hogy a terület kulcsszereplőivel, tehát a Magyar Tudományos Akadémiával, a pénzintézetekkel és a regionális szervezetekkel (kutatóközpontokkal, egyetemekkel) mindenképp hatékonyan szeretne együttműködni. Fontos feladatának tartja azt is, hogy befektetőket hozzon Magyarországra, azaz a külföldi vállalatok és kutatóintézetek nálunk telepítsék le innovációs központjaikat.
Nem hoz örökséget
"Szeretném elérni, hogy az államilag támogatott tudásipar Magyarországon a piacgazdaság részévé váljon" - emelte ki Pártos Ferenc. Ennek érdekében az új elnök "rendbe kívánja tenni" a kutatás-fejlesztési és innovációs célú pályázatok rendszerét. "Kiszámíthatóságot akarok teremteni a pályázatokban, amelyeknél túlzott bürokratikus ügymenetet tapasztalunk. Ezért egyszerűsítjük majd a rendszert" - ígérte.
Kóka János szerint a minisztérium stratégiája az, hogy az átláthatóság érdekében megszünteti a párhuzamosságokat és az átfedéseket az egyes pályázati kiírások között.
Dr. Szabó Gábor fizikusprofesszor, a Magyar Innovációs Szövetség elnöke némileg meglepőnek nevezte a gazdasági tárca vezetőjének döntését, hogy az NKTH élére egy, az innovációs területen kevésbé ismert szakembert nevezett ki.
Hozzátette ugyanakkor, hogy ebből a helyzetből is lehet előnyt kovácsolni, hiszen az új elnök nem hoz magával olyan "örökséget", amely megkérdőjelezhetővé teheti döntéseit.
"Amikor kiderült, hogy van állandó elnöke az NKTH-nak, a szakma is megkönnyebbült" - magyarázta Szabó Gábor.
Az új elnöktől a kutatás-fejlesztési és innovációs terület stabilitásának megerősítését várják. Ki kell írni a pályázatokat, és el kell kezdeni megvalósítani azokat a célokat, amelyek deklaráció szintjén benne vannak a nemrég elfogadott tudomány-, technológia- és innováció stratégiában (TTI) is.
L. Nagy GáborMenedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok: Magyar zárral az olasz meló ellen Meghódíthatja a világot a magyar kémegér Milliárdos támogatás magyar tudományos projektekre Nemzetközi siker előtt a hazai biotechnológiai újítások