5p

Megvan a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal új elnöke: Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter Pártos Ferencet, a budapesti CEU Business School korábbi ügyvezető igazgatóját nevezte ki az innovációs ügynökség élére. Az igazgató korábban alapítója és első vezetője volt az RTL Klub, majd a Viasat3 televíziós csatornának, illetve vezérigazgató-helyettesként tevékenykedett a Pantel Távközlési Rt.-nél. Az új elnök átláthatóbbá tenné a kutatás-fejlesztésre és innovációra szánt pénzek pályáztatását. Mfor.hu tudósítás.

dr. Pártos Ferenc "a terepen is dolgozna" (Forrás: MTI)

A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) elnökének tudományos szakterülete a matematikai-statisztikai modellek kidolgozása a fogyasztói és média piacokra.

Pályáját a Tömegkommunikációs Kutatóközpontban kezdte, majd dolgozott az egyesült államokbeli Berkeleyben a California Egyetemen, a New York-i Columbia Egyetemen és számos amerikai nagyvállalat kutatóközpontjában. Alapítója és első vezetője volt az RTL Klub, majd a Viasat3 televíziós csatornáknak, illetve vezérigazgató-helyettese a Pantel Távközlési Rt-nek.

A több tudományos fokozattal rendelkező Pártos Ferenc kinevezése előtt, 2001 és 2006 között a CEU Business School dékánja és ügyvezető igazgatójaként dolgozott.

Növekedni kell

Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta: főleg nemzetközi tapasztalatai és a tőkevonzásban szerzett jártassága miatt esett a választás a volt médiamenedzserre. A kormány ugyanis azt szeretné elérni, hogy 2013-ra Magyarország több tényezős "innovációs képessége" 35 százalékkal emelkedjen.

A vállalatok szerepét is növelné a minisztérium, a jelenlegi 40 százalékról 2013-ra 50 százalékra. Ezek eredményeképpen - a gazdasági tárca elképzelései szerint - a mostanitól számított hetedik év végére a magyar nemzeti össztermék (GDP) 1,8 százaléka fordítódna innovációs tevékenységre itthon.

Hogy ezek a célok valóban meg is valósulhassanak, nem kevés pénzt, hét év alatt ötszázmilliárdot költ el ezen a területen a kormány. Ennek közel a fele található a Kutatási és Technológiai Innovációs Alapban, a másik fele pedig EU-s pénz, ami a Gazdaságfejlesztési Operatív Programon keresztül jut el a területen működő kutatóhelyekhez, cégekhez.

A Pártos Ferenc vezette NKTH-nak igen fontos feladat jut a pénzek elosztásában. A hivatal a kutatás-fejlesztési és innovációs terület szolgáltató szervezeteként és kormányzati ügynökségként is működik majd a tervek szerint. Ez a szervezet fogja kiírni és lebonyolítani azokat a pályázatokat, amelyekkel pénzhez juthatnak az innovációban utazó tudományos műhelyek és cégek. Ezen felül a kiemelt jelentőségű nemzetközi nagyberuházásokat is szervezi majd, és regionális feladatokat is ellát.

Nem pecsétel

Az ötszázmilliárd forint elköltését a gazdasági minisztérium irányítja majd: a tárca feladata lesz a stratégia- és a jogalkotás, valamint a koordináció. A minisztérium tanácsadó szerve a a tudományos és gazdasági élet "nehézsúlyú" szereplőinek részvételével nemrég a minisztérium közvetlen tanácsadószerveként újjáalakult Kutatási és Technológiai Innovációs Tanács (KTIT). A terület szereplői pedig a Magyar Gazdaságfejlesztő Központtól (MAG Zrt.) kapnak háttérszolgáltatásokat a pályázatokhoz és más hivatalos ügyekhez.

Az NKTH frissen kinevezett elnöke elmondta: olyan hivatalt kíván kialakítani, amely nem csak "hátradől a karosszékben és időnként pecsétel", hanem amely a "terepen dolgozva" aktívan részt vesz a folyamatok szervezésében.

Hozzátette, hogy a terület kulcsszereplőivel, tehát a Magyar Tudományos Akadémiával, a pénzintézetekkel és a regionális szervezetekkel (kutatóközpontokkal, egyetemekkel) mindenképp hatékonyan szeretne együttműködni. Fontos feladatának tartja azt is, hogy befektetőket hozzon Magyarországra, azaz a külföldi vállalatok és kutatóintézetek nálunk telepítsék le innovációs központjaikat.

Nem hoz örökséget

"Szeretném elérni, hogy az államilag támogatott tudásipar Magyarországon a piacgazdaság részévé váljon" - emelte ki Pártos Ferenc. Ennek érdekében az új elnök "rendbe kívánja tenni" a kutatás-fejlesztési és innovációs célú pályázatok rendszerét. "Kiszámíthatóságot akarok teremteni a pályázatokban, amelyeknél túlzott bürokratikus ügymenetet tapasztalunk. Ezért egyszerűsítjük majd a rendszert" - ígérte.

Kóka János szerint a minisztérium stratégiája az, hogy az átláthatóság érdekében megszünteti a párhuzamosságokat és az átfedéseket az egyes pályázati kiírások között.

Dr. Szabó Gábor fizikusprofesszor, a Magyar Innovációs Szövetség elnöke némileg meglepőnek nevezte a gazdasági tárca vezetőjének döntését, hogy az NKTH élére egy, az innovációs területen kevésbé ismert szakembert nevezett ki.

Hozzátette ugyanakkor, hogy ebből a helyzetből is lehet előnyt kovácsolni, hiszen az új elnök nem hoz magával olyan "örökséget", amely megkérdőjelezhetővé teheti döntéseit.

"Amikor kiderült, hogy van állandó elnöke az NKTH-nak, a szakma is megkönnyebbült" - magyarázta Szabó Gábor.

Az új elnöktől a kutatás-fejlesztési és innovációs terület stabilitásának megerősítését várják. Ki kell írni a pályázatokat, és el kell kezdeni megvalósítani azokat a célokat, amelyek deklaráció szintjén benne vannak a nemrég elfogadott tudomány-, technológia- és innováció stratégiában (TTI) is.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:
Magyar zárral az olasz meló ellen Meghódíthatja a világot a magyar kémegér Milliárdos támogatás magyar tudományos projektekre Nemzetközi siker előtt a hazai biotechnológiai újítások

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!