2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Arról már sok vita nincs, hogy a görögök csődbe mennek, a nagy kérdés, hogy maradnak-e az euróövezetben. Én mindig azon az állásponton voltam, hogy igen, maradniuk kell! Elmondom miért.

A fő érv a drachma mellett az, hogy ezzel egyszerre egy nagy REÁLbércsökkentést lehetne elérni, hiszen az új görög pénz valószínűleg a csőd után jelentősen leértékelődne (mind az argentin peso, mind az orosz rubel harmadára-negyedére esett az államcsőd után rövid időn belül), így a görögök azonnal jelentősen javítanák versenyképességüket, elindulhatna egy exportvezérelt kilábalás á la Argentína.

Ráadásul nem kell tárgyalni a szakszervezetekkel, mert a devizapiac tárgyalások nélkül megoldaná azt az azonnali és nagyarányú reálbércsökkentést, amit amúgy - ha marad az euró - nem lehetne elérni.

Ugyanakkor van ezzel a forgatókönyvvel egy nagyon nagy baj. Ha drachmásítanak, akkor azzal az euróban számított görög GDP azonnal töredékére esik, és az államadósság  (mivel az állampapírok euróban vannak!) a GDP 3-4-5-600%-ra emelkedik, ami teljességgel kezelhetetlen, így a kötvényesek csak pénzük 5-10-15%-át kaphatják vissza. Ez azzal is jár persze, hogy a bankok azonnal csődbe mennek, gyakorlatilag teljes tőkéjük elveszik.

Ellenben ha marad az euró, és letárgyalnak mondjuk egy 50-60%-os haircut-ot, akkor cserébe elvárható, hogy az európaiak segítsenek feltőkésíteni a bankszektort. Ebben az esetben az európai bankok vesztesége is kisebb, a görög bankrendszer 1-2 hét szünet után újra kinyithat, és nem kell szembesülni a devizaösszeomlással. Ennek a megoldásnak a hátránya, hogy a versenyképességet nem sikerül visszanyerni automatikusan, le kell ülni tárgyalni a munkavállalókkal, és 5-10%-nál nagyobb bércsökkentés valószínűleg nem elérhető.

Úgy vélem, hogy a drachma újbóli bevezetése abszolút nem érdeke Európának, emiatt inkább az eurózónában maradást fogják preferálni. Ha van eszük, akkor egy hétvégén bejelentik, hogy a következő héten nem nyitnak ki a görög bankok, ezalatt feltőkésítik őket, letárgyalják a hitelek újrastrukturálását és a szakszervezetekkel a szükséges bércsökkentéseket. Szerintem ez a legfájdalommentesebb, leggyorsabb megoldás mind a görögöknek, mind Európának. A drachma bevezetése csak fölösleges káoszt okozna.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!