1. Az olasz kormány 45 milliárd eurós költségcsökkentést és adóemelést hajt végre, hogy egyensúlyban legyen a 2013-as költségvetés, ahogy azt az Európai Központi Bank igényli.
2. Az olasz kormány nem módosít növekedési prognózisán, továbbra is emelkedő GDP-t vár a következő 2 évben.
A kettő egyszerre nem megy: puszta ábránd.
A politikusok - és a közgazdászok nagy többsége - véleményem szerint még mindig nem értik, hogy a korábban becsült multiplikátorok a jelenlegi helyzetben használhatatlanok. Több ország kiigazításai alapján meg lehet ugye becsülni, hogy 1 egységnyi kiadáscsökkentés és/vagy adóemelés mekkora csökkenést okoz a GDP-ben. Sajnos ezek a számok csak akkor lennének alkalmazhatóak, ha a.) a magánszektor nem lenne az egész fejlett világban deleveraging módban és b.) a megszorítást csak egy adott ország végezné, miközben a többi fejlődik. Ebben az utóbbi esetben a megszorító ország a külső keresletre támaszkodva nem szenvedne olyan nagy GDP-visszaesést, mert kiexportálhatná magát a bajból. A jelenlegi helyzetben azonban a fejlett világ szinte egyöntetűen megszorít (már most, vagy hamarosan elkezdik), így a kormányzati, fiskális kontrakció a vártnál jóval nagyobb visszaesést okozhat a GDP-ben. Ezért a fejlett világ is belekerülhet abba az ördögi körbe, amiben a görögök vannak: a megszorítás a vártnál nagyobb lassulást/recessziót okoz, ami miatt a hiány nagyobb lesz a vártnál, ami miatt a piacok megint büntetik a kötvénypiacokon keresztül őket, ami miatt újabb megszorítást kell csinálni. A legnagyobb probléma persze az, hogy ez mindenhol, egyszerre történik, továbbá a magánszektor is adósságot szeretne csökkenteni.
Emiatt a most elinduló (?) lassulás/recesszió (?) akár nagyon hosszú időn át, 2-3 évig is tarthat, mire a folyamatos megszorítások és adóemelések melletti visszaesés ellenére is kiegyensúlyozódhatnak a költségvetések, megnyugodhatnak a kötvénypiacok.
Mi lesz mindennek az eredménye? Szinte biztos, hogy ezt ellensúlyozandó egyre durvuló pénznyomtatás illetve adóemelés várható, amely valószínűleg az utóbbi években egyre kevesebb adót fizető gazdagokra és cégekre fog hárulni. A jelenlegi alacsony adószintek valószínűleg fenntarthatatlanok; az EPS előrejelzések pedig sem a lehetséges recessziót sem a várhatóan növekvő adószinteket nem veszik figyelembe. Lehet, hogy a részvénypiacok olcsónak tűnnek, de szerintem nem azok. A fenti környezet a részvényeknek nagyon rossz, és ez azt jelentheti, hogy akár egy többéves medvepiac kezdetén lehetünk.
Rövidebb távon azonban a nagy túladottság és pánikhangulat miatt könnyen lehet, hogy hetekre/hónapokra láttuk a piaci aljakat, habár pozíció felvételére jó lehetőségeket nem nagyon látok és hosszabb távon meglehetősen pesszimista maradok.