3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Két hír, egymás mellé rakva.

1. Az olasz kormány 45 milliárd eurós költségcsökkentést és adóemelést hajt végre, hogy egyensúlyban legyen a 2013-as költségvetés, ahogy azt az Európai Központi Bank igényli.

2. Az olasz kormány nem módosít növekedési prognózisán, továbbra is emelkedő GDP-t vár a következő 2 évben.

A kettő egyszerre nem megy: puszta ábránd.

A politikusok - és a közgazdászok nagy többsége - véleményem szerint még mindig nem értik, hogy a korábban becsült multiplikátorok a jelenlegi helyzetben használhatatlanok. Több ország kiigazításai alapján meg lehet ugye becsülni, hogy 1 egységnyi kiadáscsökkentés és/vagy adóemelés mekkora csökkenést okoz a GDP-ben. Sajnos ezek a számok csak akkor lennének alkalmazhatóak, ha a.) a magánszektor nem lenne az egész fejlett világban deleveraging módban és b.) a megszorítást csak egy adott ország végezné, miközben a többi fejlődik. Ebben az utóbbi esetben a megszorító ország a külső keresletre támaszkodva nem szenvedne olyan nagy GDP-visszaesést, mert kiexportálhatná magát a bajból. A jelenlegi helyzetben azonban a fejlett világ szinte egyöntetűen megszorít (már most, vagy hamarosan elkezdik), így a kormányzati, fiskális kontrakció a vártnál jóval nagyobb visszaesést okozhat a GDP-ben. Ezért a fejlett világ is belekerülhet abba az ördögi körbe, amiben a görögök vannak: a megszorítás a vártnál nagyobb lassulást/recessziót okoz, ami miatt a hiány nagyobb lesz a vártnál, ami miatt a piacok megint büntetik a kötvénypiacokon keresztül őket, ami miatt újabb megszorítást kell csinálni. A legnagyobb probléma persze az, hogy ez mindenhol, egyszerre történik, továbbá a magánszektor is adósságot szeretne csökkenteni.

Emiatt a most elinduló (?) lassulás/recesszió (?) akár nagyon hosszú időn át, 2-3 évig is tarthat, mire a folyamatos megszorítások és adóemelések melletti visszaesés ellenére is kiegyensúlyozódhatnak a költségvetések, megnyugodhatnak a kötvénypiacok.

Mi lesz mindennek az eredménye? Szinte biztos, hogy ezt ellensúlyozandó egyre durvuló pénznyomtatás illetve adóemelés várható, amely valószínűleg az utóbbi években egyre kevesebb adót fizető gazdagokra és cégekre fog hárulni. A jelenlegi alacsony adószintek valószínűleg fenntarthatatlanok; az EPS előrejelzések pedig sem a lehetséges recessziót sem a várhatóan növekvő adószinteket nem veszik figyelembe. Lehet, hogy a részvénypiacok olcsónak tűnnek, de szerintem nem azok. A fenti környezet a részvényeknek nagyon rossz, és ez azt jelentheti, hogy akár egy többéves medvepiac kezdetén lehetünk.

Rövidebb távon azonban a nagy túladottság és pánikhangulat miatt könnyen lehet, hogy hetekre/hónapokra láttuk a piaci aljakat, habár pozíció felvételére jó lehetőségeket nem nagyon látok és hosszabb távon meglehetősen pesszimista maradok.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!