3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Habár Draghi semmilyen konkrétummal nem szolgált, ám a jelzések, cikkek, kiszivárogtatások alapján nagyjából valószínűsíthető, hogy mit hoznak össze az európaiak.

A bajba került ország (jelen esetben elsősorban Spanyolország)  az ESM-hez fordulhat, és megfelelő feltételek teljesítése esetén (ez nagyjából olyan lesz, mint egy IMF-hitel feltételrendszere, amelynek betartását szigorúan fogja ellenőrizni az EU) az ország állampapírjait - a jelzések alapján a rövidebbeket - megvásárolja az ESM az elsődleges piacon. Ha ennek ellenére is magasan maradnak a hozamok (mi a magas kérdezhetnénk persze, és még sokan fogják kérdezni a jövőben), akkor pedig az EKB a másodpiacon fog vásárolni az állampapírokból.

Mit jelent ez?

Azt, hogy a spanyolok és olaszok finanszírozását valahogyan megoldják, "normális" hozamok (mondjuk 2-4% között) mellett fognak tudni kibocsátani állampapírokat, tehát nem mennek tönkre, viszont ennek az ára komoly kormányzati megszorítás lesz. Tehát Európában nem lesz összeomlás, ezt biztosítja az EKB-ESM várható beavatkozása, és a rövid oldalon az állampapírhozamok is alacsonyan maradnak. Ugyanakkor a megszorítások és az ebből következő recesszió folytatódik. Ebből következően marad a magas munkanélküliség és szociális feszültségek, amelyek nagyon veszélyesek.

A sztori lényege tehát, hogy a legrosszabb, a zóna szétesése elkerülhető, DE a deflációs-recessziós spirál megmarad Európában. Egyébként a piacok a fentieknek megfelelően reagáltak nagyjából: míg a két-hároméves spanyol/olasz kötvények hozama hatalmasat esett (a spanyol kétéves pénteken pl. 3,95%-ra esett a tegnapi 4,82%-ról!), addig a hosszabb állampapírjaik sokkal kevesebbet javultak.

Ez nem az a hatalmas QE, ami kihúzná Európa gazdaságát a gödörből, pláne, hogy a fiskális oldalon tovább fog folyni a megszorítás. Európában jövőre sem lesz nagyon növekedés ennek megfelelően. Továbbra is azt gondolom, hogy ez borzasztó környezet a fémeknek, nemesfémeknek, és nem túl jó a részvényeknek, bár az jól látszik, hogy a részvénypiacokon nagy fellélegzés van, hogy elkerüljük a legrosszabbat, a gazdasági káoszt.

Ez a környezet igencsak kellemes Magyarországnak egyelőre, mivel ha Európa időt nyer, akkor mi is, bár az nem látszik, hogy jövőre nálunk is mitől lenne növekedés. Tavaly nyáron a klasszikus alapegyenlet alapján azt mondtam, hogy mély recesszió lesz idehaza, mivel nem látszódott egyetlen forrása sem a növekedésnek, és 2013-ban sem sokkal jobb a helyzet. Hitelezés nincs, ezért beruházás nem lesz (I), a külső kereslet gyenge, ezért export sem lesz (X-M), a kormányzat kicsit stimulálni fog az idei évhez képest, ez némiképp pozitív, és talán a fogyasztás is stabilizálódik, így összességében egy leheletnyi gazdasági növekedés nézhet ki Magyarországon 2013-ban.

A legnagyobb baj Európában, hogy számos országban a kötvényhozamok a nominális növekedés üteme fölött ragadhatnak, így pedig nem tud megvalósulni a "kellemes hitelleépítés", mert az sokkal komolyabb elinflálást feltételezne. A fenti lépés tehát tényleg nagy lépés Európának, az európai politikusoknak, de túl kis lépés az európai gazdaságnak, az embereknek. Európa továbbra is deflációt fog exportálni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!