3p

A nemzetgazdasági tárcának ezúttal közel másfél napba telt, hogy valami pozitívumot emeljen ki a keddi siralmas ipari adattal kapcsolatban. Mfor.hu-szubjektív.

Azt már jó ideje megszokhattuk, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium a Központi Statisztikai Hivatal gyorsjelentéseit rendre kommentálja, annak fő - jellemzően pozitív - adatainak kiemelésével. Nincs is ezzel semmi gond, ezt Giró-Szász András kormányszóvivő meg is magyarázta egyik év végi sajtótájékoztatóján, hiszen mindenki az eredményekkel szokott büszkélkedni, legyen szó a Matolcsy-tárcáról, vagy egyszerű átlagpolgárról.

Kedden reggel viszont megjelentek az előzetes ipari adatok november hónapra vonatkozóan, és hiába vártuk a minisztérium kommentárját, az csak nem akart megérkezni. Persze, nehéz is lett volna hirtelen pozitívumot kiemelni, hiszen havi szinten 0,1 százalékos, éves viszonylatban pedig egy igen durva, 6,9 százalékos volumencsökkenésről árulkodtak az adatok. Aztán közel másfél nappal később, szerda délután 5 perccel fél négy előtt megérkezett a kormány álláspontja az adattal kapcsolatban, melynek címe: "Az ipari termelés volumene magasabb, mint kormányváltáskor".

Úgy tűnik, nincs lehetetlen, és sikerült pozitívumot találni az adatsorokban. A tárca viszont felhívja a figyelmet, hogy ez "csak" előzetes adat, ezért ebből nem lehet gazdasági tendenciát, következtetést levonni. (Tehát, a közlemény címét is jó, ha ennek megfelelően kezeljük.)

Az NGM szerint "az ipar 2011-ben kiemelkedő évet zárt, a termelés volumene minden hónapban meghaladta a 2010. év azonos havi adatát. A tavalyi évi (mfor.szerk.: vagyis a 2011-es) kibocsátási szintet az ipar még tudta tartani 2012 első félévében, 2012 második félévében azonban a tavalyinál némileg gyengébb teljesítményt produkált".

Pedig 2012 első félévében indult a Mercedes-gyár, amihez elemzők mellett a kormány is nagy reményeket fűzött. Már akkoriban is elmaradtak az ipari adatok a várttól, hiszen sokkal nagyobb "Mercedes-hatásra" számított mindenki, és azt keresték az első félévi adatokban. Többször el is hangzott: "benne van, enélkül sokkal rosszabb lenne". És tényleg: a területi statisztikák szerint 2012 első negyedévében - amikor még csak egy hónapos gyártevékenység szerepel az adatban - a megyében 10 százalékos volt az ipari termelés bővülés, a bruttó termelési érték pedig az előző évinél 34 százalékkal volt magasabb. Mindez tehát azt jelentette, hogy hiába hozott éves szinten jelentős emelkedést a gyár beindulása a régióhoz köthető ipari adatokban, az kevés volt ahhoz, hogy a teljes ipar országos adatát jobban felhúzza.

Persze, a gyengélkedő nemzetközi környezet sem segített, ám a korábbi részletes ipari adatokból kitűnik, hogy az igazi gond a belföldi termeléssel van, ami viszont akárhonnan is nézzük, az Orbán-kormány tevékenységének felelőssége. A gazdasági életben is megvan ugyanis az alapfolyamat: elvetünk valamit, nevelgetjük, majd learatjuk a gyümölcsét. Tehát (szinte) minden makrogazdasági döntés valamilyen mértékben késleltetve hat a reálgazdasági folyamatokra, így még akár az is megkérdőjelezhető, hogy a 2011-es kiemelkedő adat a jelenlegi kormány eredménylistájára írható-e fel.

-SD-

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!