A Greenpeace aktivistái csütörtökön délelőtt a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium előtt egy négyméteres "karbonszaurusszal" és egy magyar gyártmányú napelemes versenyautóval demonstráltak. A karbonszaurusz a "kihalás alatt álló" fosszilis energiahordozókat, a napelemes autó pedig a megújuló energiákon alapuló jövőt jelképezte.
Stoll Barbara hangsúlyozta: "bátor és ambiciózus" Nemzeti Cselekvési Tervben kell rögzíteni, hogy a következő tíz évben Magyarországon pontosan milyen lépésekkel segítik a megújuló energiák terjedését.
Az aktivisták átadták a minisztérium képviselőjének azokat a megújuló energiák terjesztését követelő képeslapokat, amelyeket egy ezt népszerűsítő országjáró túrán gyűjtötték, és egy napelemes autóval szállították a minisztériumhoz.
Az Európai Parlament és Tanács egy 2006-os irányelve a tagállamoknak Nemzeti Cselekvési Terv elkészítését írja elő. A terv fontos eszköze annak, hogy Magyarország 2020-ig az uniós kötelezettségeknek megfelelően 20 százalékkal mérsékelje energiafelhasználását és ugyanennyivel csökkentse az üvegházhatású gázok kibocsátását.
További uniós célkitűzés, hogy az energiafelhasználáson belül a megújuló energiaforrások részarányát a jelenlegi 8,5 százalékról 20 százalékra növelik. Az EU javaslata szerint Magyarországnak 2020-ig a teljes energiafelhasználás 13 százalékát kell megújuló energiából fedeznie, jelenleg ez az arány 7 százalék.
Stoll Barbara ismertette: a Greenpeace azt szeretné elérni, hogy a szeptember 30-án az Európai Bizottságnak leadandó tervbe legalább 20 százalékos megújuló energia arány kerüljön be. Hozzáfűzte: szervezetük álláspontja szerint - a politikai akarat megléte esetén - akár 30 százalékos megújuló energia részarány is elérhető lenne.
Ha a Bizottság elfogadja a magyar cselekvési tervet, akkor azt a magyar jogrend részévé kell tenni, ezért az abban foglaltak kiemelt jelentőséggel bírnak - hangsúlyozta a kampányfelelős.
A Greenpeace szerint a Nemzeti Cselekvési Tervben befektetőbarát, kiszámítható gazdasági környezetet kell teremteni a megújulós iparnak, egyszerűsíteni kell az engedélyeztetési eljárásokat, és a hálózatot lépésenként a megújulók befogadására alkalmasabb, rugalmas rendszerré kell átalakítani.
A jelenlegi hálózat az atomerőműre és a nagy szénerőművekre van szabva, ami tovább nehezíti a megújulók terjedését. Ezenkívül előtérbe kell helyezni a megújulókat a támogatások elosztásánál, indokolt esetben akár új források bevonásával is.
A zöldszervezet szerint nagymértékben csökkenteni kell a kockázatos és átgondolatlan biomassza részarányt, és helyette a nap- és szélenergiát, illetve a bőséges magyarországi geotermikus energiakincset kell kihasználni.
Stoll Barbara beszélt arról is, hogy a Greenpeace klímavédelmi kampányának következő kiemelt célja az lesz, hogy az országgyűlés törvény erejével biztosítsa a megújuló energiák elsőbbségét a véges és a szennyező energiaforrásokkal szemben.
A Greenpeace és az Európai Megújuló Energia Tanács nyári tanulmányára hivatkozva azt mondta, hogy 2050-re az európai áramellátás 97 százalékát és a teljes energiafelhasználás 92 százalékát tudnánk megújuló forrásokból biztosítani már a szélerőművek, napelemek és egyéb technikai eszközök jelenlegi fejlettségi szintjén is.
MTI