3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Magyar Villamos Művek (MVM) és a Mol is úgy látja, hogy hátrányos lenne számukra az Európai Unió által elvárt tulajdonosi szétválasztás a vezetéket működtető cégük esetében, mert így nem lenne biztosított a hálózat fejlesztéséhez szükséges finanszírozás - mondta el Varró László, a Mol stratégiafejlesztés igazgatója és Mártha Imre, az MVM vezérigazgatója az Energiagazdálkodási Tudományos Egyesület csütörtökön Budapesten tartott konferenciáján.

Az Európai Unió harmadik energia csomagjának magyarországi hatásait vizsgáló tanácskozáson Hónig Péter energiaügyekért felelős miniszter kifejtette: az EU a 2009 januári gázszállítási problémák hatására érzékelhetően az ellátásbiztonság irányába mozdult el. A csomag három direktívát tartalmaz, amelyek nemrégiben léptek hatályba, de a legtöbb rendelkezést a tagországnak 2011. szeptember 3-tól kell alkalmazniuk.

Gordos Péter, a közlekedési, hírközlési és energiaügyi minisztérium szakállamtitkára a csomag fő célkitűzéseire emlékeztetett: a piac átláthatóságának javítása, az integrált energetikai cégek tevékenységének tulajdonosi szétválasztása, a szállítóvezetékekhez hozzáférést biztosító rendszerirányítók együttműködésének megteremtése, valamint az egységes szabályozó hatóságként az Európai Energiaszabályozási Együttműködési Ügynökségének (ACER) létrehozása.

Az elképzelés szerint az integrált energetikai cégeknél, illetve a hozzájuk tartozó, szállítóvezetékkel rendelkező társaságoknál meg kellene oldani, hogy ne legyen azonos a tulajdonosuk. Az uniós csomag lehetőséget ad arra, hogy ezt egy független rendszerüzemeltető kijelölésével oldják meg.

Gyürk András fideszes európai uniós képviselő - bár könnyen kijátszhatónak tartja az európai szabályozást -, de pozitívumnak tekinti a fogyasztóvédelem erősítését, a nemzeti szabályozó hatóságok függetlenségének növelését, és a rendszerirányítók együttműködését. A csomag magyar alkalmazását szerinte hátráltatja az, hogy a magyar kormánynak "nem volt kitapintható álláspontja" a csomag kidolgozásával kapcsolatban.

Herczog Edit szocialista európai parlamenti képviselő a fogyasztóvédelmi "vívmányokat" emelte ki az EU harmadik energiacsomagjából. Tájékoztatása szerint a fogyasztók három héten belül díjmentesen válthatnak szolgáltatót, és nem megfelelő minőség esetén kompenzációra jogosultak.

Kalas Renáta, az Égáz-Dégáz Zrt. vezető jogásza és Kövesdi Zoltán, az Elmű-Émász igazgatósági tagja irreálisnak tartja, hogy az eddigi 30 napról három hétre szűkítik a  szolgáltatásváltás idejét. Kövesdi Zoltán hozzáfűzte, hogy ez tovább növeli a fogyasztóvédelem költségeit, amit a főleg a lakosságot ellátó úgynevezett egyetemes szolgáltatói körben nem fedez a Magyar Energia Hivatal által engedélyezett árrés.

A tanácskozáson szinte minden hozzászóló felhívta a figyelmet arra, hogy az új szabályok a piaci szereplőknek további költségeket jelenthetnek, ami végső soron mind beépül az áram illetve a földgáz fogyasztói árába.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!