2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kétoldalú kereskedelem és a befektetések növekedését célozza a transzatlanti gazdasági partnerségről szóló megállapodás, amelyet a hétfői washingtoni EU-USA csúcson írtak alá. A megállapodás értelmében a két fél 40 szektorban, például a szellemi tulajdon védelme, a pénzügyi szolgáltatások, a gépjárműgyártás, a gyógyszeripar területén az üzleti életre vonatkozó szabályozások harmonizálását hajtja végre, írja a Világgazdaság.

Ennek irányítására egy közös testületet is felállítanak, a transzatlanti gazdasági tanácsot, amelynek élére az EU részéről Günter Verheugen ipari és vállalkozásügyi biztost, az USA képviseletében pedig a gazdasági tanács igazgatóját, Al Hubbardot nevezik ki. A megállapodás kiterjed az amerikai, illetve európai számviteli szabványok kölcsönös elismertetésének kérdésére is, amely várhatóan 2009-től valósulhat meg.

Németország a júniusban lejáró féléves EU-elnöksége egyik fő prioritásának tekintette a transzatlanti gazdasági kapcsolatok erősítését. Ennek megfelelően Angela Merkel kancellár a csúcstalálkozón "jelentős előremutató lépésként" értékelte a gazdasági partnerségről szóló megállapodás aláírását. Korábban Merkel azt is kifejtette, hogy szívesen látná, ha 2015-re szabad kereskedelmi térség jönne létre az USA és az EU között.

A transzatlanti gazdasági partnerségről szóló egyezmény mellett a két fél képviselői aláírták az USA és az EU közötti légi forgalmat liberalizáló Nyitott Égbolt megállapodást is, amelynek tartalmáról még március végi ülésükön egyeztek meg az unió szakminiszterei. A 2008. március végétől hatályos megállapodás szerint az összes EU-tagállam légitársasága bármely tagország repülőteréről indíthat majd járatokat az USA-ba, illetve az amerikai légitársaságok is korlátozás nélkül indíthatnak járatokat Európába.

Brüsszel és Washington arról nem tudott továbbra sem megegyezni, miként lépjenek fel közösen a globális klímaváltozás hatásai ellen. A csúcstalálkozón Bush elnök ismét megerősítette: az USA addig nem hajlandó radikálisabb emissziócsökkentésbe fogni, amíg Kína és India nem fogja vissza érdemben széndioxid-kibocsátását, számol be a Világgazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!