Az olasz Enel, a cseh CEZ, az orosz Egyesített Energiarendszer (UES), a német E.ON, a francia EdF, a belga Tractabel és spanyol Iberdrola már korábban jelezte érdeklődését a részesedésvásárlásra és az erőmű működtetésére.
A bolgár állami elektromos művek már tavaly novemberben szerződött az orosz Atomstroyexport céggel - amelynek 49,8 százaléka a Gazprom tulajdona -, két ezer megawattos reaktor felépítésére, ezek közül az első 2012-ig készülne el. Az Atomstroyexport a francia Arevával - a világ vezető atomerőmű-építőjével - és a német Siemensszel konzorciumban vállalta a belenei erőmű felépítését, Szófiától mintegy 250 kilométerre, a Duna mentén.
A bolgár kormány több mint egymilliárd eurót költött eddig a két reaktoregység beruházására, de 1990-ben leállította a munkát, mert a környezetvédők bírálták a fejlesztést, biztonsági veszélyekre hivatkozva.
A belenei terveket tavaly módosították, mert pótolni kell az ország egyetlen atomerőműve, a kozloduji atomerőmű két elöregedett egysége lezárásából eredő kiesést.
Bulgária a Balkán legnagyobb áramexportőre, évente mintegy hétmillió megawattóra áramot szolgáltat szomszédainak.